Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Buntownik z wyboru
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Buntownik z wyboru – film w reż. Gusa Van Santa - etap rejonowy - próby interpretacji, omówienia, notatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 14:06    Temat postu: Buntownik z wyboru Odpowiedz z cytatem

Hej, to może ja zacznę kilkoma pytaniami Smile
W kontekście Prometeusza pojawia się motyw świadomego wyboru. Prometeusz, który posiada dar patrzenia w przyszłość wie, jaki spotka go los. Później odrzuca szansę , którą daje mu Zeus, nie wyjawia tajemnicy swego wybawiciela a dręczyciela Zeusa i godzi się na swój los. Tym wyraża swój bunt. Jest to jak gdyby drugi aspekt buntu , ukryty pod tym oczywistym sprzeciwem wobec bogów . Zastanawia mnie motyw Prometeusza w tym filmie. Gdzie on? Gdzie motyw przewodni tego etapu- dla dobra ludzkości? Po pierwszym obejrzeniu filmu nie jest to oczywiste, ale pewnie gdy obejrzę go po raz drugi to coś się rozjaśni. Na razie najbardziej "prometejski" wydaje mi się Sean, psycholog Willa. Dlaczego? Ano dlatego, że świadomie wybiera swój los. Jest to jeden z wątków fabuły. Świadomie nie idzie na mecz, świadomie rezygnuje z kariery, czy dla dobra ludzkości? Nie, dla dobra swojej żony, która choruje na raka. Poświęca się jej całkowicie. Co z Willem, głównym bohaterem? Chłopak niesamowicie uzdolniony, samotny, ma wielki problem emocjonalny. Błądzi. Boi się angażować. Nie widzę powiązania z Prometeuszem, może mnie ktoś oświeci? Ani na Ikara mi on za bardzo nie wygląda. On właśnie dla dobra ludzkości nic nie robi. Chociaż mógłby przewrócić do góry nogami cały matematyczny światek. On wybiera własne szczęście , "próbuje szczęścia z dziewczyną". No niby pojawia się taki wątek, kiedy jego najlepszy kumpel prosi go , żeby nie zmarnował swojej szansy, ale nie dla siebie, dla nich, dla osób , które tej szansy nie miały i będą zapierdzielać na budowie po kres swoich dni. Ale to taka bardzo naciągana teoria.
Przepraszam, ale mam nieodparte wrażenie, że na etapie rejonowym będzie recenzja porównawcza albo coś. Dwa filmy , w których jedną z głównych ról odtwarza ten sam aktor i na dodatek specyfika jego roli jest podobna- nauczyciel, przewodnik.
To takie przemyślenia na świeżo. Zupełnie chaotyczne, bardzo mi ten film do drugiego etapu nie pasuje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama






Wysłany: Nie Lis 13, 2011 14:06    Temat postu:

Powrót do góry
slawus96
Bywalec


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 97
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 15:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm. Recenzji porównawczej być nie może, bo tylko lektury z etapu rejonowego mogą być Razz Też myślę, Ze Sean jest najbardziej ,,prometejski". Dla dobra ludzkości? Jakie tu może być to dobro. Hmmm. Może chodzi o to, że psycholog pomaga mu i tym samym sobie. A Will jest przecież człowiekiem, wiec jest to pomoc ludzkości? Coś nie trzyma się to kupy xDD a może skoro Sean mu pomaga to dzięki niemu cała ludzkość zyska, że świat matematyki odkryje geniusza? Nie wiem. Co o tym myślisz Natalia? ;D
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 15:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No mi najbardziej pasowało, że Will mógłby wiele zdziałać dla dobra ludzkości ( jakieś przydatne rewolucje matematyczne) ale emocje wzięły górę nad rozumem , postawił na własne marzenia.
A Sean to rzeczywiście Prometeusz, przecież ten mityczny bohater był przede wszystkim nauczycielem.
Ale , ale Sławusiu:) Lektury ze szkolnego jak najbardziej mogą być na rejonie, to nic, że dotychczas tak nie było.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slawus96
Bywalec


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 97
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 17:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Matko!! xDD sprawdziłem i rzeczywiście masz racje. Wszedłem na stronę kuratorium i proszę:
b) etap rejonowy – forma testowa (zadania otwarte krótkiej odpowiedzi sprawdzające, znajomość konkursowych lektur z I i II etapu, redagowanie trzech-czterech dłuższych, zwartych wypowiedzi)
Masakra! W tamtym roku było w regulaminie, że na etap I i II tylko lektury na ten etap. Myślałem, że i tym razem tak będzie. Ale byłoby zdziwienie w grudniu, jakbym zobaczył Ikara ;D dzięki. W takim razie muszę sobie przypomnieć tamte lektury...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 17:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zakład, że i tak ich nie będzie? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 17:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No własnie, była zmiana w regulaminie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 17:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale Ani, co sądzisz o rec. porównawczej obu filmów?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slawus96
Bywalec


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 97
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 17:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Recenzja porównawcza może być, ale raczej nie jako dłuższa forma wypowiedzi. Ale może być coś takiego. I np. uwzględnić rolę Robin Williamsa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 17:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz, właściwie zastanawiam się, czy pisze się recenzje porównawcze dwóch różnych filmów? Dwóch ekranizacji tej samej książki, książki i filmu, ok, ale dwóch różnych... nie wiem.

Poza tym myślę, że jeśli już przyjęli formę pseudo form wypowiedzi, zbliżonych do... (tak jak na szkolnym, żadnej konkretnej, wymaganej formy) to raczej będą kontynuować to na rejonie.

A recenzja porównawcza jako długa forma? Wątpię, za ambitne to jak na kuratorium Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slawus96
Bywalec


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 97
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 17:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak samo myślę, Ani. Kuratorium w tym roku wyznaje zasadę: Pisz co chcesz, a my ocenimy to w zależności, jaki będziemy mieć humor. A może porównanie bohaterów, których gra Williams? Tzn nie tyle porównanie, wypisanie cech wspólnych i różnych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 17:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ocenimy poprawność i umiejętność argumentacji. Nieważne jakie napiszesz pierdoły, jeśli umiesz je uzasadnić, dostajesz punkty Smile Lajf is brutal.

Dlatego mamy tylu pseudo-humanistów i próg niski nie będzie.

Porównanie dwóch postaci? Możliwe. Chociaż spodziewajmy się raczej zadań, których byśmy się nigdy nie spodziewali Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slawus96
Bywalec


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 97
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 17:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spodziewajmy się niespodziewanego xDD
Ani, ile miałaś pkt na szkolnym?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 18:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

63. Już to pisałam. Robimy offtop Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slawus96
Bywalec


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 97
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Nie Lis 13, 2011 18:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorry, jestem aktywnie na forum od niedawna xDD przypomniałem sobie o nim teraz ;DD
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
awik
Nowy użytkownik


Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 42

PostWysłany: Sro Lis 16, 2011 17:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś rozumie dlaczego Will mówi do tego studenta historii (przez szybkę kawiarni: Lubisz jabłka?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Lis 16, 2011 17:11    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Buntownik z wyboru – film w reż. Gusa Van Santa - etap rejonowy - próby interpretacji, omówienia, notatki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 1 z 9
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group