Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opracowania i interpretacje

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata - etap wojewódzki - próby interpretacji, omówienia, notatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Wto Gru 27, 2011 12:16    Temat postu: Opracowania i interpretacje Odpowiedz z cytatem

http://mim.ostatnidzwonek.pl/ser-142.html polecam, świetna stronka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama






Wysłany: Wto Gru 27, 2011 12:16    Temat postu:

Powrót do góry
Erewis
Bywalec


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 87
Skąd: Z czeluści piekieł.

PostWysłany: Wto Gru 27, 2011 16:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, widzę, że już zaczynacie... Wypożyczyłam z biblioteki 'Mistrza i Małgorzatę', to pierwsza lektura, za jaką się wezmę, więc możecie liczyć na moje notatki. ;x

Ostatnio zmieniony przez Erewis dnia Sro Gru 28, 2011 09:24, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Wto Gru 27, 2011 16:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Radzę zacząć od Fausta, bo w Mistrzu i Małgorzacie są czynione do niego aluzje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Erewis
Bywalec


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 87
Skąd: Z czeluści piekieł.

PostWysłany: Sro Gru 28, 2011 09:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda tylko, że Fausta nie ma w naszej bibliotece... No nic, poszukam. Dzięki za radę. (:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AniaActress
Stały bywalec


Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 182

PostWysłany: Sro Sty 04, 2012 19:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oo, już zaczynacie, a ja sobie zrobiłam wolne ;P Nie będę się niczego uczyć do 9 ;P
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Vertical
Nowy użytkownik


Dołączył: 14 Gru 2011
Posty: 47

PostWysłany: Sob Lut 25, 2012 15:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po przeczytaniu MiM i Czekając, nasunęło mi się na myśl pewne podobieństwo, a konkretnie między Poncjuszem Piłatem a głównym bohaterem Czekając. Wy też to widzicie, czy tylko mi się tak wydaje, a podobieństwa nie ma żadnego? ; ]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
AniaActress
Stały bywalec


Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 182

PostWysłany: Sob Lut 25, 2012 17:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podobieństwo? Stwierdziłabym raczej, że różnica. Piłat podjął decyzję, której żałował, a którą chciał zmienić. Cały czas żałował, że skazał Jeszuę. A sędzia cieszył się, wręcz upajał się swoim buntem, gdy prowadzili go do celi. Co prawda, potem oprzytomniał i trochę żałował, ale wiedział, że żałowałby bardziej, do końca życia, że nie pomógł wtedy temu chłopcu, którego torturował pułkownik.
Takie są moje odczucia Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Vertical
Nowy użytkownik


Dołączył: 14 Gru 2011
Posty: 47

PostWysłany: Sob Lut 25, 2012 18:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi się to raczej skojarzyło na zasadzie, że obaj mieli w pewnym stopniu władzę i obu nie podobały się pewne rzeczy, chcieli je zmienić - Piłat nie chciał śmierci Jeszui, sędziemu nie podobały się metody "przesłuchań" i mimo tego, że niby mieli władzę, to nic nie mogli z tym zrobić. No nie wiem, może ja zbyt płytko patrzę xD
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
farciara;D
Weteran


Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 517

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 15:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ja wiem...

Dla mnie podobieństwem nie była władza, ale właśnie jej brak...

Piłat niby miał władzę nad Jeszuą, ale ta władza była władzą pozorną. Piłat mówi do Jeszui, że może przeciąć nic, na której wisi Jego życie, ale Jeszua odpowiada, że przeciąć może ją tylko ten, kto ją zawiesił. I nie ma na myśli Piłata, wie, że wszystko zaplanował Bóg. Mówi Piłatowi, że ma on nad nim władzę tylko dlatego, że została mu ona powierzona z góry. Piłat nie ma więc nic do gadania. On tylko wykonuje Boskie polecenia. Piłat miał wyrzuty sumienia, bo wie, że skazał na śmierć niezbyt winną osobę, ale przecież on nic nie mógł zrobić. Taki był plan. Piłat był częścią tego planu. Nie miał władzy, nic nie mógł zmienić. Odezwał się w nim głos sumienia, ale przecież był człowiekiem, miał prawo żałować swoich decyzji. Mógł żałować, ale nie mógł nic zmienić. Jest władza wyższa, dużo wyższa, niż jego władza.

Co do sędzi- on również nie miał władzy. Gdyby ją miał, nic by mu się nie stało za zwrócenie wolności kobiecie. A przecież został odrzucony przez społeczeństwo, przebywał w więzieniu, był bity, wyszydzany. Chciał zmienić świat, który go otacza, ale nie był w stanie niczego zrobić, nie miał władzy nad ludźmi, nie miał siły przebicia. Był tylko starym sędzią, z którym nikt się nie liczył.

Vertical napisał:
mimo tego, że niby mieli władzę, to nic nie mogli z tym zrobić.


Zgadzam się z drugą częścią Twojej wypowiedzi, z tym, że nie mogli nic zrobić. Uważam, że oni nie mieli władzy, że ta ich "władza" to tylko taka mydlana bańka. Przecież w każdej chwili ktoś mógł im ją zabrać.

Ale to tylko moje, niekoniecznie słuszne, zdanie.

I dziękuję Wam, że potraficie "zmusić" mnie do myślenia. Bez Was na pewno bym się nad tym nie zastanawiała. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 17:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Farciaro jesteś tytanem pracy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AniaActress
Stały bywalec


Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 182

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 19:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

farciara;D napisał:
I dziękuję Wam, że potraficie "zmusić" mnie do myślenia. Bez Was na pewno bym się nad tym nie zastanawiała. Very Happy


Wiesz, na mnie tak samo działa to forum ;P
Właściwie żadna interpretacja nie może być zła, przecież chodzi tu o nasze odczucia... prawda? Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
farciara;D
Weteran


Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 517

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 19:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natalia napisał:
Farciaro jesteś tytanem pracy.


Dlaczego?

AniaActress- Niby tak, ale jak uznają, że nasza interpretacja to nadinterpretacja? Confused
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Lut 29, 2012 19:36    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata - etap wojewódzki - próby interpretacji, omówienia, notatki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group