Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Styl "Fausta"
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Johann Wolfgang Goethe - Faust (cz. I) - etap wojewódzki - próby interpretacji, omówienia, notatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Pią Mar 02, 2012 20:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Albert Camus
Każdy nosi w sobie dżumę, nikt bowiem nie jest od niej wolny. I trzeba czuwać nad sobą nieustannie, żeby w chwili roztargnienia nie tchnąć dżumy w twarz drugiego człowieka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama






Wysłany: Pią Mar 02, 2012 20:09    Temat postu:

Powrót do góry
ephemeris.
Stały bywalec


Dołączył: 23 Gru 2011
Posty: 162
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Pią Mar 02, 2012 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natalia napisał:
Albert Camus
Każdy nosi w sobie dżumę, nikt bowiem nie jest od niej wolny. I trzeba czuwać nad sobą nieustannie, żeby w chwili roztargnienia nie tchnąć dżumy w twarz drugiego człowieka.


Fajne, nie znałam tego, swoją drogą Wink

Mówicie, ze zło pochodzi tylko i wyłącznie z człowieka - mnie teraz się wydaje, że (parafrazując Twoje słowa, Ani Wink ) to trochę obraźliwe dla człowieka. I dla dobra, którego pokłady nosi w sobie.
Ja wierzę w ludzi. Ta wiara - owszem, czasem ślepa, gdy zderza się z czyimś naprawdę złym charakterem. Jednak cóż by mi było z tego, gdybym całe życie spędziła na mówieniu, że "ludzie są źli", "ludziom nie można ufać", "ludzie są gorsi niż zwierzęta"... i na poleganiu tylko i wyłącznie na sobie?
Choć wiele było sytuacji, które tą wiarę w ludzi osłabiały, kiedy wręcz nie można było uwierzyć, że ma ona rację bytu. Mimo wszystko nadal jestem optymistką i naprawdę wierzę w ludzi! Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Pią Mar 02, 2012 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ephemeris, to wszystko się rozchodzi o to, że ty chyba nie kapujesz jednej rzeczy Smile
Cytat:
Mówicie, ze zło pochodzi tylko i wyłącznie z człowieka - mnie teraz się wydaje, że (parafrazując Twoje słowa, Ani Wink ) to trochę obraźliwe dla człowieka. I dla dobra, którego pokłady nosi w sobie.

Powiedz mi skąd jeszcze może pochodzić zło, jak nie tylko z człowieka? Z roślin, ze zwierząt, z minerałów? Wszystkie nasze zachowania, uczucia, myśli, decyzje, z tego pochodzi zło, o to chodzi, kiedy mówię że zło pochodzi tylko z człowieka. Bo tylko człowiek jest w stanie tworzyć świat uczuć, zła i dobra.
A prawda jest taka, że ludziom łatwiej jest być złymi niż dobrymi. Kropka. I ja nie mówię, że są wyłącznie źli. Ludzie są różni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ephemeris.
Stały bywalec


Dołączył: 23 Gru 2011
Posty: 162
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Pią Mar 02, 2012 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hem... Teraz powinniśmy znów wrócić do kwestii wiary, o czym mieliśmy nie rozmawiać. Wink
Właśnie o TO chodziło mi kiedy mówiłam, że osobom wierzącym trudno jest rozdzielić świat dobra i zła od religii.

Cytat:
Wszystkie nasze zachowania, uczucia, myśli, decyzje, z tego pochodzi zło, o to chodzi, kiedy mówię że zło pochodzi tylko z człowieka. Bo tylko człowiek jest w stanie tworzyć świat uczuć, zła i dobra.


Kapisze. Zgadzam się, że ludzkie czyny, zachowania i tak dalej, są źródłem zła dla drugiego człowieka. Teraz pozostaje kopać GŁĘBIEJ i zapytać, z jakiej racji on czy ona zrobiła to czy pomyślała tamto.
Chcesz, żeby odpowiedzieć ci na pytanie - ok, ale będę musiała odwołać się do swej wiary, bo - jak już mówiłam - ja tego nie rozdzielam.
Przypomnijmy sobie Adama i Ewę w raju. Bla, bla, bla, każdy zna historię i jej morał.

Problem tu polega właśnie na tym, że rozmawiając z Tobą, nie mam jak się bronić, bo nie uznajesz argumentów, które - jak wyżej - czerpię z Biblii czy wiary, bo dla Ciebie nie istnieją. I nie wiem, jak by tu prowadzić tą dyskusję, skoro mamy się wciąż negować?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Pią Mar 02, 2012 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ech... Dobra, ok. Ale human, nawet katolicki human, potrafi się czasem od tego odciąć i pobyć etykiem, filozofem świeckim.
I ok, ok. Pewnie uważasz, że zło pochodzi głównie z diabła, węża tak? I to jego winą są tragedie, wojny. Bo to on zasiewa w naszych sercach zło. Dobrze, tylko że ta diabelskość jest już w człowieka niejako wpisana od zawsze, jak boskość i można ją omawiać, jako po prostu kondycję człowieka. Biblia - alegoria. Szatan - sens dosłowny, zła strona naszej natury - sens metaforyczny.
Poza tym Adam i Ewa? Jeśli nie kojarzysz zapoznaj się z pojęciem "midrasz".

A ja idę stąd. Pewnie jeszcze nie spać. Ale dziś nie wracam na learning Smile Dobranoc Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ephemeris.
Stały bywalec


Dołączył: 23 Gru 2011
Posty: 162
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Pią Mar 02, 2012 22:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Animariim napisał:
Pewnie uważasz, że zło pochodzi głównie z diabła, węża tak? I to jego winą są tragedie, wojny. Bo to on zasiewa w naszych sercach zło. Dobrze, tylko że ta diabelskość jest już w człowieka niejako wpisana od zawsze, jak boskość i można ją omawiać, jako po prostu kondycję człowieka.


Właściwie to dokładnie tak - bo każdy rodzi się z tym "dziedzictwem" po pierwszych ludziach, grzechem pierworodnym, czymś wpisanym w kondycję człowieka. I nie twierdzę, że nie ma on tu nic do gadania, bo ma wolną wolę i może wybierać - czy poddać się pokusie czy też nie. On niejako jest panem tego bilansu wewnętrznego miedzy dobrem a złem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
farciara;D
Weteran


Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 517

PostWysłany: Sob Mar 03, 2012 09:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Animariim napisał:
Brak dobra to obecność zła i koniec.


A mi się właśnie o to rozchodziło najbardziej. Zło jest złem, a nie brakiem dobra. Very Happy

Moja polonistka kazała mi patrzeć na sprawę dobra i zła uniwersalnie, a nie jako człowiek wierzący. Bo w rozważaniach religijnych łatwo o pomyłki, łatwo o niesłuszne wnioski.

Więc nie patrzmy już na ten problem ze strony religii. Bo ephemeris. ja też jestem wierząca, ale jako katolik wypadałoby powiedzieć, że zło pochodzi od węża. Ale trzeba właśnie popatrzeć na to zło, które faktycznie pochodzi z człowieka i tylko z człowieka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Sob Mar 03, 2012 10:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A więc nie ma tu miejsca na uogólnienia. Brak dobra to obecność zła i koniec. Nie, nie, nie. Wszechświat jak i pozycja dobra względem zła jest o wiele bardziej skomplikowana, niestety.


Smile To podkreślone trochę zmienia znaczenie poprzedniego zdania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ephemeris.
Stały bywalec


Dołączył: 23 Gru 2011
Posty: 162
Skąd: nowosądeckie

PostWysłany: Sob Mar 03, 2012 11:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

farciara;D napisał:
Ale trzeba właśnie popatrzeć na to zło, które faktycznie pochodzi z człowieka i tylko z człowieka.


Ok, a więc właśnie stałam się świeckim filozofem Wink
Patrząc pod tym kątem, że zło pochodzi tylko od człowieka, najwyraźniej rysuje mi się przesłanie książki "Władca Much". Ona właśnie tego dowodzi, że zło jest tylko w człowieku.
Autor polemizuje z naturalizmem, mówiącym, że człowiek odcięty od cywilizacji, stałby się naprawdę i tylko dobry, a więc, że zło pochodzi nie od człowieka, a od całego społeczeństwa, naszej cywilizacji. Ma to wyraz m.in. w procesie "dziczenia" części chłopców, a najbardziej Jacka. Uwidacznia się w nich zło wrodzone, zło niejako człowiecze. Są to przecież tylko dzieci. Ich brutalność zatrważa czytelnika. Autor taki miał właśnie cel - uświadomienie mu, że każdy człowiek, nie omijając dzieci, nosi w sobie ziarno zła, lecz niekoniecznie musi je zasiewać. Spójrzmy na Ralfa - jego postawa jest odmienna, bo swojego zła nie uwalnia, lecz tym samym staje się ofiarą innego zła.

Oto właśnie zupełnie obiektywna refleksja ephemeris. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Sob Mar 03, 2012 11:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super być czasem obiektywnym Wink
Czyli wniosek z tego taki, że to wcale nie cywilizacja powoduje, że człowiek staje się zły. To właśnie cywilizacja i jej wymogi trzymają złe popędy człowieka w ryzach. Jack czuł się po prostu bezkarny.

Jeśli już tutaj zeszliśmy na temat "Władcy much". Oprócz protestu przeciwko tej teorii, o której pisała empheris, "Władca..." to sztandarowy przedstawiciel antyutopii. Plus książki Orwella "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy". I "Nowy, wspaniały świat" - Huxleya, którego jeszcze nie przeczytałam.
I film "Matrix"... Według mojego polonisty-anarchisty, wybitne dzieło. Hm, nie do końca się z tym zgadzam Wink ale motyw antyutopii jest.

Trochę robię offtop, bo to wątek bardziej do pozakonkursowych, ale nic to.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Miśka97
Gość


Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 13

PostWysłany: Nie Mar 04, 2012 13:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaczęłam się zastanawiac nad sensem życia i doszłam do wniosku, że jest nim po prostu milość, szczęście i drugi czlowiek. Bunt to tylko wyraz sprzeciwu przeciwko niesprawiedliwości świata i forma poszukiwań życiowego celu. W odwołaniu do konkursowych lektur: Małgorzata poszukiwala miłości i szczęścia. Dopiero kiedy poznała Mistrza odnalazła w nim bratnią duszę. Pomimo tego, że jej mąż był bogaty i inteligentny nie mógl zaspokoic jej duchowych potrzeb. Kiedy zaczęła pomagać Mistrzowi w pisaniu powieści, poczuła sie potrzebna. i doceniona. Faus oddałby wszystko by móc zacząć życ od nowa. Chcial byc jak inni ludzie - "głupi", ale szczęśliwy. Poznając Malgorzate jego marzenie spelniło sią. Zapomnial o wszystkich udrekach i wpadl w sidla milości. Prometeusz i jezus poswięcili sie dla dobra ogólu. Żaden z Nich nie ratowal się. Oboje zostali męczennikami ginąc za slabego czlowieka. Ich heroiczna milośc stała sie czynem niewiarygodnym i ponadczasowym. Chłopcy z powieści "Władca Much" stworzyli na wyspie rodzine. Kochali sie, pomagali sobie, ale chęć bycia dzikim i polowania na zwierzynę była silniejsza. Pierwotne instynkty, które obudziły się w chłopcach doprowadziły do katastrofy. Wszystkie wartości ludzkiego życia zostały zdeptane przez bose stopy niosące śmierć i zniszczenie. Dzieci przez jedna decyzję straciły całą miłość, którą miały w sercach. Stały się nieczułe na ludzkie cierpienie i zło.
Człowiek, który nie jest wrażliwy na ludzkie dobro, egocentryk, który widzi tylko własne ja, z każdym dniem upada coraz niżej i niżej. Aż w końcu tonie w otchłani samotności, z dala od ludzi, nie mogąc liczyć na niczyją pomoc.
To takie moje przemyslenia 8D Wiem, że pewnie bezsensowne, ale sie spieszyłam Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Miśka97
Gość


Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 13

PostWysłany: Nie Mar 04, 2012 13:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam prosbę moglibyście podeslać mi jakiś esej na monikawilk666@wp.pl, bo jestem dopiero w drugiej klasie i kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac, a nikt nie umie mi tego dobrze wytłumaczyć. Sad Może jak poczytam przyklady to cos mi zaświta. Dzięki. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Sob Mar 17, 2012 19:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miśka97, wystarczy trochę poszperać w Internecie, na pewno coś znajdziesz pożytecznego. Są też książki o tym, jak pisac eseje i w ogóle przecież można by ćna tyle ciekawym świata, żeby samemu poszukać, a potem trochę pogłówkować i spróbować napisać. Mnie też nie było łatwo zabrać się za pierwszy z życiu esej, a teraz w liceum piszę jeden za drugim Wink.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Daisy
Weteran


Dołączył: 16 Paź 2011
Posty: 239

PostWysłany: Sob Mar 17, 2012 21:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Troszkę za późno ta odpowiedź, nieprawdaż? Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Wto Mar 20, 2012 11:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daisy napisał:
Troszkę za późno ta odpowiedź, nieprawdaż? Razz


"Prawdaż" ;D. Nie było mnie dosyć długo na forum, bo miałam strasznie dużo nauki. Można się nie zorientować, że finał konkursu już był Very Happy. No ale już to odkryłam, także przepraszam, a moje wcześniejsze słowa można traktować jako radę na przyszłość Wink.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Mar 20, 2012 11:33    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Johann Wolfgang Goethe - Faust (cz. I) - etap wojewódzki - próby interpretacji, omówienia, notatki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group