Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Próby interpretacji, omówienia, notatki
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Henryk Sienkiewicz - Pan Wołodyjowski - etap szkolny - próby interpretacji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janka
Stały bywalec


Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 116
Skąd: Stary Sącz

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie też, więc jedyną szansą żeby się spotkać będzie województwo z polskiego - cóż ludzie nie macie innego wyjścia:-D
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pon Paź 01, 2012 19:27    Temat postu:

Powrót do góry
minimix
Stały bywalec


Dołączył: 23 Wrz 2012
Posty: 127
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 19:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janka - ja ide na chemiczny, może coś z tego będzie Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Janka
Stały bywalec


Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 116
Skąd: Stary Sącz

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 20:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to życzę powodzenia Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Queen121
Stały bywalec


Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 157
Skąd: okolice Limanowej

PostWysłany: Pon Paź 08, 2012 19:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja idę na matematyczny, ale może wródźmy do ,,Pana Wołodyjowskiego".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bu!
moderator


Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 279

PostWysłany: Wto Paź 09, 2012 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Queen121 napisał:
Ja idę na matematyczny, ale może wródźmy do ,,Pana Wołodyjowskiego".


WTF
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Queen121
Stały bywalec


Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 157
Skąd: okolice Limanowej

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam za błąd. Poniżej umieszczam opis polskiej szlachty.

Obraz polskiej szlachty jaki wyłania się z ,,Pana Wołodyjowskiego" nie jest jednoznaczny.Pisarz poza licznymi zaletami tej grupy społecznej wskazał też jej wady i ograniczenia.Z jednej strony ukazał ich jako siłę polityczną, z drugiej zaś jako ludzi, którzy za wszelką cenę dążą do tego, by zachowane były ich liczne przywileje i prawa. Właśnie dlatego wybrali na króla Michała Wiśniowieckiego. Wiedzieli, że w ramach wdzięczności hojnie im się odpłaci.
Sienkiewicz wskazywał także na fakt, że szlachta była grupą bardzo liczną i wpływową. Gdyby tylko wykazywała chęć do współpracy i dobrą wole z pewnością Rzeczypospolita byłaby niepokonaną potęgą. zamiast tego była ona na tyle skłócona, że Polsce groziła wojna domowa. Wśród szlachty przeważali i awanturnicy, którym zależało jedynie na zapewnieniu sobie jak największej liczby praw i przywilejów.
W ostatnich scenach widzimy jednak promyk nadziei. W obronie Kamieńca bierze udział także polska szlachta. Pracowali oni ramię w ramię na równi ze zwykłymi obywatelami.Widzimy więc, że Sienkiewicz nie tylko krytykował szlachtę, ale także starał się podkreślić jej zasługi podczas obrony Polski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
angrylion
Bywalec


Dołączył: 17 Sie 2012
Posty: 55
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Paź 18, 2012 16:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.youtube.com/watch?v=s-iAPPegp0U
Film, może tylko dla ciekawych ekranizacji słynnej książki, może dla pewnego rodzaju powtórki : )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
angrylion
Bywalec


Dołączył: 17 Sie 2012
Posty: 55
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Paź 18, 2012 16:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pan Wołodyjowski, jako powieść pisana "ku pokrzepieniu serc"

Aby zrozumieć, dlaczego Trylogię Sienkiewicza określa się mianem dzieła pisanemu "ku pokrzepieniu serc", należy zdać sobie sprawę z sytuacji, jaka panowała wówczas na ziemiach polskich. Koniec wieku dziewiętnastego charakteryzował się szeroko odczuwalnym znużeniem hasłami pozytywizmu, w narodzie coraz bardziej uwidaczniał się pesymizm; Polacy z biegiem czasu, widząc upadki kolejnych powstań i podobnych inicjatyw, obserwując niemoc elit intelektualnych przestali wierzyć we własne siły, co w tamtych czasach było wszechogarniające.
Właśnie na taki czas trafił Sienkiewicz, który stworzył, niejako na zamówienie społeczne, cykl wielkich powieści historycznych. Obok Pana Tadeusza, żadne inne dzieło nie wzbudzało wśród polskich czytelników tak głębokich odczuć patriotycznych.
Sienkiewicz za pośrednictwem swoich dzieł stał się dla narodu kimś na wzór terapeuty, który leczył schorowane dusze. Polacy, którzy na co dzień lubowali się w krytykowaniu swojej tradycji, przeszłości, dorobku kulturowego, prześcigali się w wymyślaniu kolejnych wad narodowych, nagle poczuli, że wcale nie są tacy źli.
Użyte powyżej określenie, iż Trylogia była niejako pisana na zamówienie społeczne, odnosi się do faktu, iż powieści cyklu ukazywały się w odcinkach na łamach gazet, przez co Sienkiewicz otrzymywał setki próśb od czytelników, którzy wymagali na nim pewne posunięcia fabularne. Można powiedzieć, że Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski; to nie tylko dzieło Sienkiewicza, ale także całej rzeszy czytelników "Słowa". Prowadzi to nas do wniosku, iż powieści historyczne autora doskonale trafiały w zapotrzebowanie i gusta odbiorców, ponieważ po części były także tworzone przez nich. Fakt ten uzmysławia, że społeczeństwo potrzebowało właśnie takiego zastrzyku patriotyzmu, osnutego we wspaniałe przygody dzielnych bohaterów, którzy gotowi byli oddać życie za ojczyznę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Janka
Stały bywalec


Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 116
Skąd: Stary Sącz

PostWysłany: Nie Paź 21, 2012 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka cytatów z książeczki pt. „Biblioteka analiz literackich. Adaptacje filmowe „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza”, Janina Koblewska, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1974.
Te cytaty to nie do filmu tylko do powieści, ale kilka z nich tyczy się całej Trylogii

„Sienkiewicz wyszlachetnił przede wszystkim postać Wołodyjowskiego, z dzielnego rycerza, posługującego się dobrze muszkietem, uczynił „pierwszą szablę Rzeczpospolitej”, wyidealizował ją i przybrał w same pozytywne cechy”

„Przedstawicielami dwu wrogich obozów Sienkiewicz czyni stale:
„nie osobistości znane i wybitne, lecz ludzi, których nazwiska notują wprawdzie kroniki,ale o których historia przekazała tylko lakoniczne wzmianki.”

„Sympatyczny autorowi obóz odnosi zwycięstwo,
„panna zawsze w sposób niezwykły powraca do ukochanego, oparłszy się skutecznie pokusom uwodziciela, rywal zaś zostaje pokonany i upokorzony. Rzadziej epilog otrzymuje rozwiązanie tragiczne, bohater pozytywny ginie, (…) od momentów tych jednak bije blask tak potężny, że […] nad śmiercią fizyczną tryumfuje moralna wielkość ginących.”

„Sienkiewicz zawarł w Trylogii również optymizm baśni: dobro zawsze triumfuje nad złem”

„Główne postacie Trylogii, znane w rzeczywistości tylko z suchych wzmianek historycznych, również mają wiele cech jednostronnie przerysowanych,a więc typowo baśniowych. Sienkiewicz stawia swoich bohaterów w sytuacjach niezmiernie trudnych, niemal bez wyjścia, ale nie ma takich przeciwności losu, które mogłyby złamać ich rycerską doskonałość.
„Dobrem w akcji politycznej Trylogii jest honor, godność rycerskiego ducha Polski, nie może też on być poniżony czy złamany, czy wreszcie zniszczony, skoro walczą o niego […] rycerze doskonali, ponad ludzką miarę ujęci”

„Postacie te również w konwencjach baśniowych mają niezwykłe atrybuty: nadludzką siłę, zręczność, odwagę, jak chociażby pan Wołodyjowski, który nie ma od siebie wyborniejszego szermierza (…). Postacie te z reguły odnoszą zwycięstwo fizyczne bądź moralne nad siłami zła.”

„Z dotychczasowych rozważań wynika, że w Trylogii można wyróżnić szereg gatunków, że nie jest to tym samym jednolity gatunek literacki. Jednak koncepcja zawarta na łamach Trylogii pozwala stwierdzić, że całe dzieło ma wiele elementów baśni”

„Uosobieniem sił zła w Trylogii jest człowiek, który zdradził Rzeczpospolitą, który wchodzi w konszachty z jej wrogami. Zdrada Polski jest więc najwyższym złem, które również rozsiewa swoje ponure światło na inne cechy danej postaci: zdradza on ludzi, którzy mu zaufali, brudna namiętność bierze w nim górę nad uduchowioną miłością, nie zasługuje na miłość”

„W kompozycji ostatniej części Trylogii odcinają się wyraźnie trzy kręgi fabularne związane z odrębnymi środowiskami, częściowo także z różnymi postaciami. W pierwszej części powieści akcja rozgrywa się w dworku Ketlinga pod Warszawą w środowisku średniozamożnej szlachty i skupia wokół perypetii miłosnych czterech głównych postaci: Basi, Krzysi, Michała i Ketlinga, w czym niemały udział bierze pan Zagłoba. Część druga powieści przenosi czytelnika na Dzikie Pola, w odmienną atmosferę kresowego życia, w środowisko militarne, do stanicy chreptiowskiej. Akcja tej części skupia się wokół tragicznych powikłań wywołanych przez krzywdę wyrządzoną Azji i jego namiętności do Basi. Dopiero trzecia część nabiera charakteru politycznego dzięki odmalowaniu stosunków panujących w Kamieńcu oblężonym przez Turków oraz przebiegu działań wojennych. Losy czworga bohaterów występujących w pierwszej części splatają się znowu i kończą mocnym finałem bohaterskiej śmierci Wołodyjowskiego i Ketlinga. To właśnie zakończenie sprawia, że mimo trójdzielnej kompozycji powieść ma charakter wyraźnie zamkniętej całości”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Queen121
Stały bywalec


Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 157
Skąd: okolice Limanowej

PostWysłany: Wto Paź 23, 2012 14:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sobie pomyślałam,że skoro książka jest o rycerzach i szlachcie to może być coś o kodeksie lub cnotach rycerskich.

Kodeks honorowego rycerza:
1. Bądź zawsze oddany Bogu, Ojczyźnie, Władcy.
2. Nigdy nie bądź tchórzliwy.
3. Bądź ambitny i podążaj do celu.
4. Przegranie bitwy znoś z honorem.
5. Bądź wzorem dla innych.
6. Szanuj ludzi wokół siebie.
7. Dobro i prawość przed niesprawiedliwością broń.
8. Bądź hojny dla ludzi w potrzebie.
9. Bądź wierny swym zasadom i ideałom.
10. Nie krzywdź słabszych.

Cnoty rycerskie: Żyć w prawdzie, Mieć wiarę, Żałować za grzechy, Dawać dowody pokory,Miłować sprawiedliwość, Być miłosiernym, Być szczerym i wielkodusznym, Znosić prześladowania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Paź 23, 2012 14:30    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Henryk Sienkiewicz - Pan Wołodyjowski - etap szkolny - próby interpretacji Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group