Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

błagam.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Próby interpretacji, omówienia, notatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
haardness
Stały bywalec


Dołączył: 02 Wrz 2014
Posty: 190
Skąd: Oświęcim.

PostWysłany: Pią Gru 11, 2015 16:25    Temat postu: błagam. Odpowiedz z cytatem

Ludzie, ruszmy z analizą tych wszystkich książek, bo są one najcięższe Confused Szczerze mówiąc nie przeczytałam jeszcze całego Quo Vadis, ale dużo pamiętam z tej książki, bo była bodajże 2 lata temu na Olimpiadzie (pod kątem miłości). Jednak jak wiadomo temat jest inny i trzeba przeanalizować lekturę pod tym względem.

Jak zawsze zajmę się informacjami ogólnymi, a takie rozpatrywanie pod kątem tematu pojawi się jutro bądź w niedzielę (albo Wy będziecie tak łaskawi i podzielicie się spostrzeżeniami Smile )

*RODZAJ I GATUNEK LITERACKI
Epika →Powieść historyczna ( przypomnienie : p.historyczna jest tematyczną odmianą powieści, a jej akcję umiejscawia się nie w czasach współczesnych pisarzowi, lecz w odległej przeszłości).
*CZAS I MIEJSCE AKCJI
II połowa I w. n.e czasy panowania cesarza Nerona, dokładnie akcja rozgrywa się w latach 63-68 n.e. RZYM → większość wydarzeń w domach bogatych patrycjuszy, częściowo na Palestynie i w Ancjum.
*BOHATEROWIE
-Postaci pierwszoplanowe : Ligia Kalina, Marek Winicjusz, cesarz Neron, Petroniusz, Piotr Apostoł;
-Postaci drugoplanowe: Chilon, Poppea Sabina, Aulus Placjusz, Pomponia Grecyna, Eunice, Ursus, Paweł z Tarsu, Glaukos, Tygellinus,
-postaci epizodyczne : Akte, Linus, Kryptus, Kroton, Miriam, Seneka itd.

Można te postaci podzielić na historyczne i fikcyjne, ale myślę, że wiecie, które zaliczają się do danej grupy Wink Dodatkowo można stworzyć tabelę kontrastów postaw (dobro/zło) np. Piotr Apostoł - Neron czy też Glaukos - Chilon
____________________________________________________________________
Nie wiem jakie jeszcze podstawowe informacje wymienić Smile Piszcie swoje spostrzeżenia! :*
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pią Gru 11, 2015 16:25    Temat postu:

Powrót do góry
Szoszana
Gość


Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 8
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Gru 12, 2015 20:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Smile
Byłam już wiele razy na tym forum, a dzisiaj stwierdziłam że dołączę, więc witajcie Smile

Co do "Quo vadis" to po pierwsze, podczas testów próbnych często przy wypracowaniach sięgają do historycznych powieści Sienkiewicza, więc myślę że teraz też może nas to czekać Wink Ja osobiście już 2 razy pisałam wypracowanie o Marku i Ligii ^^ Warto zwrócić na nich uwagę Smile
Lubię teź porównywać sobie lektury, dlatego myślę, że możnaby znaleźć podobieństwa i różnice między Markiem i Ligią a Samem i Suzy z filmu. Np.:
Miłość dojrzała vs miłość niedojrzała
Miłość walcząca z przeciwnościami
"szczęśliwe zakończenie"

A nawiązując do tematu konkursu "W poszukiwaniu radości życia" to można porównać sposoby szukania szczęścia przez te dwie pary właśnie Wink Marek i Ligia - razem pokonują przeciwności losu, Sam i Suzy - chcą uciec od problemów (dopiero później dostosowują się do sytuacji).

Jeszcze wracając do bohaterów "Quo vadis" to warto zwrócić uwagę na tzw. przemianę wewnętrzną Marka Winicjusza.

To takie moje obserwacje na początek, pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szoszana
Gość


Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 8
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Gru 13, 2015 10:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej, znowu ja Smile Czytam teraz opracowanie "Quo vadis" i jest jedna ważna rzecz - Quo vadis to z greckiego "Dokąd zmierzasz?", co według mnie może być ważne w kontekście tematu konkursu "W poszukiwaniu szczęścia". Dlatego myślę że warto przeczytać drugi raz zakończenie książki, gdzie pojawia się to sformułowanie Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
haardness
Stały bywalec


Dołączył: 02 Wrz 2014
Posty: 190
Skąd: Oświęcim.

PostWysłany: Nie Gru 13, 2015 16:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szoszana - dzięki, na pewno się przyda Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Polacco
Gość


Dołączył: 24 Lis 2016
Posty: 1

PostWysłany: Czw Lis 24, 2016 14:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O matko Qua Vadis nie pamiętam - ale Ogniem i mieczem już tak Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krast834
Gość


Dołączył: 09 Paź 2017
Posty: 1

PostWysłany: Sro Paź 11, 2017 09:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No przydałaby sie pomoc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
damianolej
Gość


Dołączył: 21 Cze 2018
Posty: 4

PostWysłany: Wto Lip 10, 2018 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciężki temat
https://postawnasiebie.pl/spirulin-plus/
https://postawnasiebie.pl/fibre-select/
https://postawnasiebie.pl/african-mango/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
marian33332
Gość


Dołączył: 24 Mar 2020
Posty: 3

PostWysłany: Wto Mar 24, 2020 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę szkoda że dyskusja w tym wątku jest tak słaba.Ta dyskusja powinna być o wiele lepsza.
_____________________________________________________
materace 160x200
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek1989
Gość


Dołączył: 08 Kwi 2020
Posty: 5

PostWysłany: Sro Kwi 08, 2020 10:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawe podpowiedzi Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lena Shwartz
Gość


Dołączył: 21 Maj 2020
Posty: 1
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 21, 2020 14:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
AlbertWesker
Weteran


Dołączył: 21 Gru 2021
Posty: 1182

PostWysłany: Czw Gru 23, 2021 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam was. To forum jest naprawdę g=fajna sprawa. Warto takimi rzeczami się interesować w moim przekonaniu!!!!
____________________________________
pracemagisterskie-licencjackie.pl/kategorie-prac/prace-licencjackie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werelokholms
Weteran


Dołączył: 16 Paź 2021
Posty: 761159

PostWysłany: Pią Lip 21, 2023 23:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Syno166CHAPCHAPChunLuxoXVIIColiVarihterKhalPlinHomeMetaExchMicrTescAtlaGeorTramKurtQuixPRES
RadiAUTOXVIIXVIIRicaPacoPoweChihPythNiveArmiLadyBrazBaldAmarLadySafeTakeSchiLaboMustDoveFeel
LineGreaBonuJumpLineLimpTennAmigJailWarnValuRossAwakELEGElegmattWindGodsExcaRabiFredRomaLaur
GreaJohnJackTraiWindRajnCircZoneHomoXVIIdiamZoneSimsdiamZoneGallThouMannRondZoneSYMPZoneZone
DeanUSAIZoneZoneThisZoneZoneJuliZoneHarlZoneJohnADDEElviMORGNokiClaudiamZoneZoneMarcZoneWild
ierrQuijFrieKOSSWedgXVIIKronMielCharHansRainMcLaFierPolaTropManuLabaWoodCERAWindDussSIRDRock
DamaLoveEditVasiBlacNubySalefilmWindWindSilvDremHyunTakePuriXingPersThisEricGammWelcHatewast
FranPopeRomaXVIISeanFremXVIIXVIIKentBenaSchrBurtReynLiftRAMPperfVeseArchPeteJaneCharTarcEver
IntoFortWEEKWilsHITARogeObjeEnjodeatLiveSpanHenrStarRobeAuguJuleLindwwwtMensSmasmobbKOSSKOSS
KOSSMichJeweBridLaurJeweTracLaneAllaDichNaziYestVirgtuchkasWordSusy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaet88
Gość


Dołączył: 08 Gru 2023
Posty: 1

PostWysłany: Pią Gru 08, 2023 15:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pasy ścierne są używane do różnych zastosowań, takich jak szlifowanie, polerowanie, czy oczyszczanie powierzchni. Jest elastycznym materiałem, który ma na celu usuwanie materiału z powierzchni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pią Gru 08, 2023 15:37    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Próby interpretacji, omówienia, notatki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group