Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Próby interpretacji
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Przypowieść o synu marnotrawnym - etap szkolny - próby interpretacji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Eneu33
Gość


Dołączył: 27 Paź 2014
Posty: 10

PostWysłany: Wto Paź 28, 2014 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawiałyśmy się nad tymi symbolami z moją polonistką. Wink nie sądzę, że jest to "lekka nadinterpretacja" Very Happy Myślę, że mogliby o to zapytać Smile Ale to moje zdanie. I z czystej ciekawości chciałam zapytać o to Was Smile Dziękuję za odpowiedź Smile ^^
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Paź 28, 2014 19:07    Temat postu:

Powrót do góry
oluka1130
Nowy użytkownik


Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 42

PostWysłany: Wto Paź 28, 2014 22:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co powiecie na taką symbolikę:
- odzianie w najlepszą szatę - uhonorowanie kogoś, w odniesieniu do tej przypowieści, może chodzić o zaproszenie kogoś jako honorowego gościa do domu (syna na ucztę)
- dać komuś pierścień - jak już obstawialiście, obdarzyć kogoś władzą, autorytetem, zaufaniem
- otrzymać sandały - stać się człowiekiem wolnym
co wy na to? :>
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
haardness
Stały bywalec


Dołączył: 02 Wrz 2014
Posty: 190
Skąd: Oświęcim.

PostWysłany: Sro Paź 29, 2014 16:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba każdy zinterpretuje to inaczej, ale myślę, że warto zwrócić na to uwagę Smile
To, że ojciec kazał przynieść najlepszą szatę, pierścień i sandały pokazuje, że obdarzył on zaufaniem swego syna i że mu wybaczył, ale wątpię czy to ma jakiś symboliczne odniesienie.
Miłego dnia :*
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LOLOLO
Bywalec


Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 63

PostWysłany: Czw Paź 30, 2014 20:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co sądzicie o drugim synu? Ostatnio będąc w kościele słuchałam kazania, które było właśnie na temat tej przypowieści. Ksiądz zdecydowanie bardziej zwracał uwagę na drugiego brata, przedstawił go tu jako osobę, która ma nawet gorszą sytuacje od głównego bohatera. Uważał, że syn marnotrawny się nawrócił, a on dalej żył w grzechu i błędzie. Miał pretensje do ojca o radość z powrotu jednej z osób, która tak na prawdę powinna być najbliższa jego sercu. Był zazdrosny o koźlęcie, ale sam nigdy o nie nie poprosił. Uważał, że mu się należy, bo nigdy nie opuścił ojca, możemy jednak przypuszczać, że chciał go opuścić, bo zachowywał się tak jakby ojciec zmuszał go by przy nim został,a to nieprawda. Z góry przepraszam za ewentualny brak składni czy też powtórzenia, ale piszę na szybko.Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oluka1130
Nowy użytkownik


Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 42

PostWysłany: Czw Paź 30, 2014 20:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Całkiem ciekawe spostrzeżenie, ale przy postaci starszego syna praktycznie nie pojawia się żaden motyw powrotu (przynajmniej na moją głowę), więc nie ma tu zbyt wiele wspólnego z tematyką konkursu. Mimo to, cenna uwaga, wcześniej nie zwróciłam na to uwagi. Może warto byłoby rozpisać się z jakąś charakterystyką bohaterów i drążyć temat, szukać w innych źródłach czegoś na ten temat Smile. Wydaje mi się jednak, że kluczową postacią jest tu syn marnotrawny :>
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sifaka7162534
Gość


Dołączył: 01 Lis 2014
Posty: 4

PostWysłany: Sob Lis 01, 2014 14:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po powrocie marnotrawnego syna

MLODSZY SYN-prosi by mogl zostac chociaz najemnikiem ojca, mowi, ze nie jest godzie nazywac sie nawet jego synem

OJCIEC-uradowal sie na widok syna ktorego ,,stracil", ucalowal go , i wyprawil na jego czesc uczte z cielca

STARSZY SYN-byl zazdrosny o mlodszego brata, mial wyzuty do ojca, ze on caly czas jest przynim slucha sie go, a ojciec nie dal mu nawet kozla by mogl zabawic sie z przyjaciolmi


konkurs juz za pare dni Shocked
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
75%sołmacz
Stały bywalec


Dołączył: 29 Paź 2014
Posty: 103

PostWysłany: Nie Lis 02, 2014 16:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja uważam,że starszy syn, to poprostu wierzący chrześcijanin, człowiek jak każdy inny. No pomyślcie jak wy byście się zachowali w takiej sytuacji. Uczysz sie caly czas , pracujesz ciężko, piszesz wypracowania,zeby miec 6 z polskiego, a tu nagle gościu, który cały rok się obijał pod koniec czerwca nagle się mobilizuje , punktuje u polonistki i tez dostaje 6 na koniec. No wiadome,ze bylibysmy źli, zazdrośni, że ujrzelibysmy tutaj niesprawiedliwośc. W przypowiesci, która pada z ust Jezuza, no to wiadomo,ze człowiek, nie potrafiący przebaczać,ale w znaczeniu uniwersalnym - niekoniecznie Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Entiana
Gość


Dołączył: 03 Lis 2014
Posty: 13
Skąd: Złockie

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 15:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zeszłym roku omawialiśmy ten tekst na lekcji języka polskiego. Starszy syn, moim zdaniem, jest alegorią chrześcijanina, który cały czas trwa przy Bogu.

Btw, uważam, ze to niesprawiedliwe ze strony tego ojca. Może i jestem sceptyczna, ale - według mnie - młodszy syn wrócił tylko dlatego, że roztrwonił swój majątek i nie miał godnych warunków do życia. Ale to jego ojciec wynagrodził. Jego, a nie tego, który cały czas przy nim trwał.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
madambo
Nowy użytkownik


Dołączył: 01 Lis 2014
Posty: 48

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

właśnie o tej "niesprawiedliwości" i "bożym miłosierdziu" jest ten tekst. dla starszego syna zachowanie ojca było niesprawiedliwe a ukazywało ono miłosierdzie. bo każdy nawrócony grzesznik bez żadnych warunków zostanie przyjęty z powrotem to Boga.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
E.
Gość


Dołączył: 16 Gru 2013
Posty: 18

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sobie przeglądam teraz forum i wpadło mi w oczy to:
75%sołmacz napisał:
W przypowiesci, która pada z ust Jezuza, no to wiadomo,ze człowiek, nie potrafiący przebaczać,ale w znaczeniu uniwersalnym - niekoniecznie Very Happy

Na szybko małe sprostowanie - starszy syn jako wierzący, pokrzywdzony chrześcijanin to nie jest znaczenie uniwersalne. Wink Jest dokładnie odwrotnie niż napisałeś - w ten sposób jego postawę odczytują właśnie księża na kazaniach w kontekście wiary, a znaczeniem uniwersalnym jest to, że symbolizuje kogoś niepotrafiącego przebaczać i zazdrosnego.
Niby taki mały błąd, ale może kosztować parę punktów. Drugim dnem przypowieści właściwych są nawiązania do Królestwa Bożego, itd., chociaż można je też odczytywać w znaczeniu uniwersalnym - ale trzeba umieć te dwa znaczenia rozróżnić. Przykładowo - jeśli będziecie mieć zadanie, w którym trzeba będzie wyjaśnić znaczenie w kontekście religijnym i w uniwersalne, uważajcie, żeby się Wam nie pomieszało. Wink

Powodzenia życzę!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szczypior526
Gość


Dołączył: 09 Lip 2015
Posty: 2

PostWysłany: Czw Lip 09, 2015 18:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każdy interpretuje tak jak czuje. Chodzi o jak najbliższą interpretacje autora.
___________________________
Prosiłem, aby nie umieszczać linków w stopce wpisu. Kolejnym razem nie będzie ostrzeżenia, tylko BAN.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Czw Lip 09, 2015 18:04    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Przypowieść o synu marnotrawnym - etap szkolny - próby interpretacji Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group