Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szczegóły - rośliny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Frederic Leighton - Powrót Persefony - etap szkolny - próby interpretacji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
haardness
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 16:52    Temat postu: Szczegóły - rośliny Odpowiedz z cytatem

W poprzednim poście głośno było na temat rośliny z lewym dolnym rogu. Trudno nam powiedzieć czy to dzika mięta czy bluszcz czy jeszcze coś innego. To pewnie wiedział tylko sam malarz. Very Happy
Skupiając się na temacie konkursu, można jednak dojść do wniosku, że jest to faktycznie bluszcz. Jest on symbolem np; zmartwychwstania,nieśmiertelności, ukrycia (Kora ukrywana przez męża Hadesa), potrzeby opieki i szukania oparcia w kimś, a także niesamodzielność (Persefona podtrzymywana przez Hermesa)

Dzisiaj z kolei skupiłam się na drugiej roślinie, czyli na tej kwitnącej gałązce koło Demeter. Myślę, że jest to kwitnący migdałowiec, ponieważ jego kwiaty są biało-różowe jak to zawsze się dzieje wraz z nadejściem wiosny. Symbolika też na to wskazuje (nowe życie, wiosna, nadzieja).

Myślicie, że może pojawić się opis obrazu? Smile

haardness
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Pią Paź 24, 2014 16:52    Temat postu:

Powrót do góry
keleborn
Gość

PostWysłany: Pią Paź 24, 2014 17:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baaaardzo prawdopodobne...
Powrót do góry
sifaka7162534
Gość

PostWysłany: Sob Lis 01, 2014 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w tym zakresie wiedzy i umiejetnosci [pisze ze
tworzenie tekstu.............w formie dluzszej (opowiadanie, opis postaci, sytauacji i przezyc, charakterystyka, dziennik, list, pamietnik, mowa recenzja, e-mail, rozprawka)

wiec mam nadzieje ze opisu obrazu nie bedzie Rolling Eyes
Powrót do góry
Entiana
Gość

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 15:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja polonistka stwierdziła, że bezsensowne jest skupianie się na tych roślinach. Ale z drugiej strony... Może to rzeczywiście ma jakieś znaczenie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
madambo
Nowy użytkownik

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 16:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak np bedzie ten nieszczęsny opis obrazu,to takie rośliny nabijają punkty za symbolike Smile
Powrót do góry
Bebe
Gość

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 17:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że raczej nie będzie opisu obrazu. Być może warto skupić się nawet na roślinach, ponieważ w zeszłym roku było coś podobnego: któryś z elementów obrazu i trzeba było wyjaśnij znaczenie Very Happy
Powrót do góry
Entiana
Gość

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 17:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ile dobrze pamiętam, to w zeszłym roku trzeba było wyjaśnić symbolikę koloru szaty Samsona, więc te rośliny mogą jednak być istotne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
haardness
Stały bywalec

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówiąc trzeba się skupić na wszystkich szczegółach bo nie wiadomo o co zapytają, chociaż pewnie i tak będziemy zaskoczeni niektórymi pytaniami Very Happy
Powrót do góry
Wisienka
Stały bywalec

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 18:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytają się w sumie o wszystko, co im przyjdzie do głowy, więc w interpretacji utworów konkursowych nie można powiedzieć, że coś jest nieważne, że to zbytnie wchodzenie w szczegóły Wink
Powrót do góry
LOLOLO
Bywalec

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 20:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawda jest taka, że oni próbują zadać pytania, które nikomu nie przyszłyby do głowy... więc aż sama ciekawa jestem co jutro o 13 ujrzę. Ważne jest by nawet jak się nie wie, próbować napisać cokolwiek, może akurat się trafi choć trochę w klucz, ktory można na różne sposoby naciągać. Przy okazji, powodzenia wszystkim jutro! Myślę, że pójdzie dobrze:)
Powrót do góry
haardness
Stały bywalec

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 20:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mam taką nadzieję, chociaż temat konkursu i o zgrozo lektury nie przypadły mi w tym roku do gustu. Źle mi się czytało Odyseję i Pana Tadeusza. W ubiegłym roku wszystko wydawało się takie "łatwiejsze" . Miłej nocy dla tych co idą odpocząć przed jutrzejszym stresem :*
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Wto Lis 04, 2014 20:44    Temat postu:

Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Frederic Leighton - Powrót Persefony - etap szkolny - próby interpretacji Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: