Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

powrót do przeszłości...

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Próby interpretacji, omówienia, notatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
haardness
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Sie 05, 2015 10:33    Temat postu: powrót do przeszłości... Odpowiedz z cytatem

Przeglądałam stare posty dot. Białoszewskiego i prawdę mówiąc była to dobra zabawa Very Happy Szukałam czegoś co może się nam przydać jeśli chodzi o samą osobę M.Białoszewskiego ( oczywiście w Wikipedii też sporo przeczytacie, ale o wiele lepiej jest skorzystać z "mądrości' naszych poprzedników Razz )
Nie skopiowałam oczywiście wszystkiego ( chociaż chciałam, bo część była naprawdę zabawna Very Happy).

Białoszewskiego interesowała kultura prowincji i przedmieść, ale również życie w blokach-mrówkowcach. Opisywał przedmioty codziennego użytku, często nieestetyczne, zniszczone. Najbardziej interesowała go własna codzienna egzystencja, przedmioty, z których korzystał, miejsca, w których przebywał, a także to wszystko, co mógł codziennie obserwować. Do opisu tych zjawisk stosował własny język inspirowany mową potoczną i dziecięcą. Tworzył neologizmy, naśladował chaotyczność języka mówionego, wprowadzał błędy składniowe.
http://liceum.kujon.net/txt/18/analiza_interpretacja_wiersza.html
A ta strona bardzo pomocna przy samodzielnej interpretacji

{cherry}

"Mimo wysiłków krytyki Białoszewski pozostał przez całe życie "poetą osobnym". Jego twórczość z trudem daje się poddawać klasyfikacjom, niełatwo znaleźć twórców mu pokrewnych. Generacyjnie związany z pokoleniem wojennym (Baczyński, Gajcy, Różewicz, Szymborska, Herbert) znacznie odbiegał od nich poetyką swojej twórczości. Z wyboru był o u t s i d e r e m, nie uczestniczył w życiu politycznym, unikał wiązania się z organizacjami i grupami poetyckimi."

{Lavender}

A wiecie, że on był … innej orientacji seksualnej? ;>

{Avonleay}

Miron jest w sumie trudny, ale ma głębsze dno...

{KlapouHy}

Lubię Mironka;> niektórzy mówia, że jest tandetny i banalny,ale dla mnie to co on pisał i zawierał w swojej poezji nie jest taki sztampowe i schematowe,cenie jego wiersze bo żeby coś zrozumieć trzeba się troche pomyslec;DD

{Frantic!}

(…) Właśnie to kocham w wierszach- nigdy nie wiadomo "co autor miał na myśli..." ;p

{Normalka}

Tak, Białoszewski to rzeczywiście ciekawy poeta/pisarz.

{Chowder}

(…) MIRON = MISTRZ NEOLOGIZMÓW.

{siejeje.}

A Wy macie już jakieś przemyślenia dot. jego poezji? ;>
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Sro Sie 05, 2015 10:33    Temat postu:

Powrót do góry
pucio402
Gość

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2015 12:25    Temat postu: :) Odpowiedz z cytatem

Wie ktoś w którym roku powstał ten wiesz?
Powrót do góry
oluka1130
Nowy użytkownik

PostWysłany: Czw Paź 01, 2015 18:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cześć i czołem!
wiersz już przerobiony, więc podzielę się tym, co wymyśliłyśmy Smile
w pierwszej zwrotce jest nawiązanie do myśli Kartezjusza- myślę, więc jestem. żadne odkrycie, chyba każdy zauważył, ale jak już piszę, to i to napiszę ;D
później mamy metaforę- świadomość jest ogromną radością! teraz mamy bardzo dużo wyliczeń nawiązujących do prostych, codziennych spraw.
następnie konkretne zestawienie: zabawa i nabożeństwo- zestawienie ludzkości i boskości Wink
w ostatniej zwrotce już mowa o rzeczach ostatecznych- śmierć, niebo- wieczne szczęście. tutaj nie ma nic negatywnego, brak wizji piekła- tylko radość! ;D
podmiot liryczny opowiada o tym, ile radości sprawiają mu zwykłe czynności, zwykłe rzeczy, po prostu cieszy się codziennością- cieszy się z tego, że jest! Smile
może komuś pomogłam, taką mam nadzieję Wink liczę na to, że i wy podzielicie się swoimi spostrzeżeniami Smile pozdrawiam!
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Czw Paź 01, 2015 18:47    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Próby interpretacji, omówienia, notatki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: