Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Analiza i interpretacja

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Próby interpretacji, omówienia, notatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
haardness
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Gru 11, 2015 11:58    Temat postu: Analiza i interpretacja Odpowiedz z cytatem

Oj Wy moje umarlaki Very Happy Olimpiada już w poniedziałek, a wszyscy śpią Smile
Materiału jest dość sporo, każdy z Was ma zapewne ciekawe przemyślenia , więc proszę... podzielmy się nimi. Będzie nam łatwiej Wink

Zacznę od analizy ,,Ranku w górach'' ( 23 listopad 1878)
Nie wiem czy to istotne, ale jeśli zwróciliście uwagę, na początku jest dedykacja dla Mieczysławostwa Pawlikowskich (nie mam pojęcia, kim oni byli dla Asnyka).

Wiersz jest złożony z 14 strof, a każda ma po 4 wersy. Jest to 13 zgłoskowiec. Rymy, które tu występują zaliczamy do : krzyżowych (abab) , żeńskich i dokładnych. Jest to obraz poetycki, więc spotykamy tu dużą ilość epitetów , porównań czy też przenośni.

W nawiązaniu do tematu etapu rejonowego : W poszukiwaniu radości życia, autor-poeta nawiązuje do prostych rzeczy, które dają mu radość i szczęścia. Wschód słońca, obserwowanie zjawisk przyrodniczych nazywa ,,pięknością świata'', którą ,,chce uchwycić w swe objęcia'' .

Wiersz ma dość jasne przesłanie (tak myślę), więc nie wymaga jakiejś głębszej interpretacji. Asnyk kochał góry, w szczególności Tatry. Jego wiersz jest opisem tego, co najbardziej cenił, co dawało mu radość.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Pią Gru 11, 2015 11:58    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Próby interpretacji, omówienia, notatki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: