Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Notatki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Próby interpretacji, omówienia, notatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
haardness
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Gru 11, 2015 15:28    Temat postu: Notatki Odpowiedz z cytatem

-INFO.WSTĘPNE
Utwór S.Mrożka ,,Śpiąca Królewna'' to parodia baśni Braci Grimm (parodia całkowicie udana, muszę przyznać Laughing ) Została złamana konwencja literacka, czyli reguła konstruowania dzieła literackiego, charakterystyczna dla danego gatunku.
-KOMPOZYCJA UTWORU
Dwudzielna: 1) początek tradycyjny, zgodny z pierwotnym zamierzeniem, z konwencją baśni i 2)dalsza część nowoczesna, odbiega od schematów.
-BOHATEROWIE
Śpiąca Królewna, Królewicz i krasnoludki.
-CECHY BOHATERÓW
Śpiąca Królewna : tradycyjnie - mądra, piękna, dobra ; według baśni Mrożka - zazdrosna, egoistyczna,
Królewicz : tradycyjnie - rycerski, dzielny ; według baśni Mrożka - nałogowy palacz, kłamca i oszust, lawirant,
-ZDARZENIA
1)oczekiwane :
*opieka krasnoludków nad królewną;
*pojawienie się królewicza;
*przebudzenie królewny pocałunkiem;
2)zaskakujące:
*ciągła pozycja pary ( i bolące plecy królewicza Laughing )
*potrzeba zapalenia papierosa;
*ucieczka królewicza;
*zamiana królewicza w żabę Mr. Green

Reasumując, w utworze Mrożka spotykamy się z absurdem. Królewicz nie jest idealny: bolą go plecy, pali, kłamie, chce szukać nowych wrażeń. Ma całkowicie inny pogląd na szczęście niż królewna. On chce podróżować, być wolny, żyć własnym życiem bez zobowiązać. Z kolei królewna chce dokładnie takiego zakończenia jakie było im pisane. Niczym Zastałek z książki ,,Kto zabrał mój ser?'' nie jest przygotowana na zmiany i całkowicie je odrzuca. Jest poniekąd egoistką, bo myśli tylko i wyłącznie o swoim szczęściu. Trzeba też wspomnieć o krasnoludkach, które niechętnie opiekują się królewną i są szczęśliwe, kiedy ich zadanie dobiega końca ( tak na marginesie to ejj... krasnoludki były w Królewnie Śnieżce, a nie w Śpiącej Królewnie. Tu nie chodzi przypadkiem o Śpiącą Śnieżkę? https://www.youtube.com/watch?v=ItrLoiG_Oec )
Reklama

Wysłany: Pią Gru 11, 2015 15:28    Temat postu:

Powrót do góry
Dantaj
Gość

PostWysłany: Pią Gru 11, 2015 21:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tekst to nawiązanie do "Śpiącej Królewny" Charles′a Perraulta i "Królewny Śnieżki" Braci Grimm Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szoszana
Gość

PostWysłany: Sob Gru 12, 2015 22:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwróciłam uwagę na ten fragment
fragment:
– Co teraz będzie?
– Teraz pozostaniemy tak na zawsze – odparła Królewna.
– Na zawsze? – zdziwił się Królewicz.
– Oczywiście. Czy nie po to mnie obudziłeś składając pocałunek na moich ustach bladoróżanych?
– Ależ, Królewno moja, czy nas to nie znudzi?
– Nie rozumiem, o czym mówisz. Przecież to jest szczęście.

Pasuje to idealnie do tematu "W poszukiwaniu radości życia" i do wszechobecnego w tegorocznym konkursie szczęścia Wink

Myślę że każdy bohater w każdej lekturze ma inną definicję szczęścia i inne metody jego poszukiwania. A te właśnie metody są opisane ładnie w książce "Kto zabrał mój ser?". Taka moja teoria Wink

Właściwe jest to kolejna oprócz Marka Winicjusza + Ligii i Sama + Suzy relacja z kategorii miłość i każda ta relacja jest zupełnie inna. Bohaterowie mają również różne poglądy na temat idealnej miłości. Wprawdzie to nie jest temat konkursu, ale warto zwrócić na to uwagę.

Ostatnia rzecz - myślę, że warto zwrócić uwagę na to, że mamy całkiem sporo lektur bajkowych lub "bajkopodobnych" - Śpiąca Królewna, Kto zabrał mój ser? (w zasadzie to jest trochę taka przypowieść alegoryczna wdg mnie), Czarnoksiężnik z Archipelagu i z etapu szkolnego - Zaplątani.
Powrót do góry
haardness
Stały bywalec

PostWysłany: Nie Gru 13, 2015 22:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak dla przypomnienia cechy takiej tradycyjnej bajki (jeżeli komuś się zapomniało):
-dobro walczy ze złem i zawsze dobro zwycięża,
-świat fantastyczny,
-opowiada o niezwykłych wydarzeniach,
-realizm miesza się z fantastyką,
-nieokreślony czas i miejsce,
-przyroda ma cechy ludzkie,
-szczęśliwe zakończenie.
Moooże się przyda, zawsze lepiej wiedzieć Smile
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Nie Gru 13, 2015 22:32    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Próby interpretacji, omówienia, notatki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: