Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opracowania.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Adam Mickiewicz - Romantyczność - etap wojewódzki - omówienia tekstu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Awonleay
Weteran

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 20:57    Temat postu: Opracowania. Odpowiedz z cytatem

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5

i streszczenie xd
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Wto Sty 12, 2010 20:57    Temat postu:

Powrót do góry
Aurora
Gość

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 14:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Główną bohaterką ballady "Romantyczność" Adama Mickiewicza jest wiejska dziewczyna Karusia. Rozpacza, ponieważ widzi ducha zmarłego przed dwoma laty ukochanego - Jasieńka.

Obserwujący ją tłum, próbuje ją przekonać, że przy niej nikogo nie ma, że ma halucynacje, że nie może rozmawiać z kimś, kto nie żyje. Jest nieszczęśliwa, ponieważ nikt jej nie rozumie i nie wierzy. Chciałaby aby ukochany skrócił jej cierpienia i zabrał ją ze sobą do grobu. Zrozpaczona dziewczyna, nie przyjmuje tego do wiadomości i nie chce uwierzyć w nieistnienie ducha ukochanego. Stąd cały problem i konflikt między nią, tłumem i mędrcem.

Jednak tłum, w tym narrator zaczynają rozumieć niekonwencjonalne zachowanie Karusi, by jej pomóc modlą się(wiara czyni cuda).
Rozpaczy nieszczęsnej nie akceptuje mędrzec. Pogardza wiarą w świat nadprzyrodzony i uznaje tylko naukowy sposób poznawania rzeczywistości.

Karusia jest odmienna, bo przebywa w świecie duchowym. Również mędrzec jest odmienny - podważa istnienie sfery duchowej.
Powrót do góry
Aga
Weteran

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 19:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zauważyłam pewne podobieństwo między mędrcem a Panem Cogito: obydwaj nie mogą się porozumieć z Innymi z powodu różnic kulturowych, Pan C. to typowy klasyk, a mędrzec - myśliciel epoki oświecenia. obydwaj na swój sposób nie pasują do tego, co modne w aktualnych dla każdego z nich czasach. różni ich szczegół: Pan Cogito stara się zrozumieć tę inność, natomiast mędrzec usiłuje przekonać tłum do swoich racji.
Powrót do góry
Hakuna
Bywalec

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 19:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, tylko IMO to nie jest szczegół. To wielka różnica. Kolosalna. Stanowiąca o wszystkim Wink Mędrzec, jak to z mędrcami bywa, uważa swoje racje za jedyne słuszne. P. Cogito natomiast "zdobył się na wysiłek" (o którym mówi Levinas) i sądzę, że udało mu się zrozumieć "sztukę" dla mas. Tzn. zrozumiał bodźce, jakimi kierują się wykonawcy popu. Nie znaczy to oczywiście, że go zaakceptował. Ocenił go zdecydowanie krytycznie. Ale nie odrzucił tej muzyki na starcie. Wysilił się.
(...)
Ale to już nieco inna bajka Wink
Powrót do góry
emlenka
Weteran

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 19:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

faktycznie pasuje. Smile
mi szkoda trochę tego mędrca. on tak chciałby znaleźć kogoś o podobnych poglądach. myślę, że wtedy tego bardzo potrzebował, musiał być w tej scenie niesamowicie samotny.
Powrót do góry
Panter
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hm. Może faktycznie jest jakieś podobieństwo jeśli chodzi o Pana Cogito i mędrca. Tylko, że po przeczytaniu Romantyczności mędrzec wydał mi się postacią negatywną, pyszałkiem, mądralą ("Ufajcie memu oku i szkiełku,/Nic tu nie widzę dokoła./Duchy karczemnej tworem gawiedzi,/W głupstwa wywarzone kuźni./Dziewczyna duby smalone bredzi,/A gmin rozumowi bluźni"). Nie próbował zrozumiec odmienności dziewczyny, więcej: obrażał lud, który stał po jej stronie. Tym nie zaskarbił sobie przychylności gminu. Nie było mi go wcale żal.

P.S. W mojej książce widnieje napis: "starzec - aluzja do postaci Jana Śniadeckiego, autora krytycznej wobec romantyzmu rozprawy 'O pismach klasycznych i romantycznych' ". Chyba nawet Mickiewicz nie miał w zamyśle wzbudzenia w nas współczucia jeśli chodzi o staruszka.
Powrót do góry
Noir
Weteran

PostWysłany: Wto Lut 23, 2010 20:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi też szkoda mędrca. Oczywiście, zdecydowanie postawa pana C. dużo bardziej mi isę podoba, jednakże... Mędrzec to zapewne jeden z nielicznych, jeśli nei jedyny wykształcony człowiek w wiosce. Odstaje od reszty, jako jedyny nie traktuje Karusi tak emocjonalnie, uczuciowo.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tłum odrzuca Starca, a solidaryzuje isę z Karusią (nawiasem mówiąc wkurza mnie to zdrobnienie, pewna ciotka regularnei tak przekształca moje imię), współczuje jej, ale to współczucie wydaje mi się niejednoznaczne. Niedawno stanęła mi przed oczami taka wizja: po Karusię przyjeżdżają lekarze, zawijają ją w kaftanik i zabierają z wioski. Jak na to zareagowałby tłum.?
"Źle mnie w złych ludzi tłumie,
Płaczę, a oni szydzą" - to właśnei ten cytat dał mi do myślenia Wink
Powrót do góry
ona
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Lut 24, 2010 18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a mędrzec jest tu faktycznie symbolem ludzi z przemijającej epoki oświecenia.
romantyzm hołdował prostocie ludu, czyż nie? tak samo wszelkim ludowym wierzeniom... dlatego gmin zwyczajnie POZWOLIŁ Karusi sobie wierzyć w Jasia, a niektórzy z pewnością uwierzyli w niego również.
Powrót do góry
Reklama
Weteran

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2021 11:51    Temat postu: Zarabiaj Online Odpowiedz z cytatem

Produkty finansowe
Liczby Fibonacciego na rynku FOREX
Najlepsze darmowe EROTYCZNE RANDKI - Zarejestruj się i umów już dziś !!!
Filmy i seriale bez ograniczeń
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Wto Kwi 06, 2021 11:51    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Adam Mickiewicz - Romantyczność - etap wojewódzki - omówienia tekstu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: