Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Symbolika i nie tylko...
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Przypowieść o synu marnotrawnym - etap szkolny - omówienia tekstu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mary_A.
Stały bywalec


Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 136

PostWysłany: Sob Lip 03, 2010 14:27    Temat postu: Symbolika i nie tylko... Odpowiedz z cytatem

Przeglądając podręcznik do polskiego mojej siostry, natknęłam się na tę przypowieść i znalazłam symbolikę poszczególnych przedmiotów (jeżeli ktoś z konkursowiczów będzie uczniem kl. 2. gim, i ma podręcznik z cyklu "Między nami", znajdzie to na str. 117 Smile )

A dla 'nieposiadających':
świnia- przez Żydów uważana za zwierzę nieczyste, symbol m.in. upadku moralnego i braku godności
najemnik- człowiek wynajmujący się do pracy, służby za określoną zapłatę
szata i pierścień- symblole dziedzictwa i władzy
sandały- symbol wolności (wśród Izraelitów buty nosili tylko ludzie wolni) -> ta informacja może być istotna również w interpretacji obrazu, bo wyraźnie widać, że Syn marnotrawny nie ma buta na jednej nodze, a na drugiej jest on zniszczony, czyli...hmmm... zniewolenie przez grzech, ale również powrót do wolności ( ten kawałek pobudza mnie do większych refleksji Razz) [?]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sob Lip 03, 2010 14:27    Temat postu:

Powrót do góry
nieosiągalna
Bywalec


Dołączył: 01 Lip 2010
Posty: 59
Skąd: Dolina Lalek

PostWysłany: Sob Lip 03, 2010 14:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oo.. dzięki. Przyda się. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Awonleay
Weteran


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 295
Skąd: Wyspy Kokosowe

PostWysłany: Nie Lip 04, 2010 22:05    Temat postu: Re: Symbolika i nie tylko... Odpowiedz z cytatem

Mary_A. napisał:
sandały- symbol wolności (wśród Izraelitów buty nosili tylko ludzie wolni) -> ta informacja może być istotna również w interpretacji obrazu, bo wyraźnie widać, że Syn marnotrawny nie ma buta na jednej nodze, a na drugiej jest on zniszczony, czyli...hmmm... zniewolenie przez grzech, ale również powrót do wolności ( ten kawałek pobudza mnie do większych refleksji Razz) [?]

Jak i również symbol człowieka doświadczonego przez życie, wędrowcy, tułacza przez świat, który powrócił z jakiegoś powodu - jego tułaczka nauczyła go czegoś.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Pią Lip 23, 2010 18:36    Temat postu: Re: Symbolika i nie tylko... Odpowiedz z cytatem

Mary_A. napisał:
Przeglądając podręcznik do polskiego mojej siostry, natknęłam się na tę przypowieść i znalazłam symbolikę poszczególnych przedmiotów (jeżeli ktoś z konkursowiczów będzie uczniem kl. 2. gim, i ma podręcznik z cyklu "Między nami", znajdzie to na str. 117 Smile )

A dla 'nieposiadających':
świnia- przez Żydów uważana za zwierzę nieczyste, symbol m.in. upadku moralnego i braku godności
najemnik- człowiek wynajmujący się do pracy, służby za określoną zapłatę
szata i pierścień- symblole dziedzictwa i władzy
sandały- symbol wolności (wśród Izraelitów buty nosili tylko ludzie wolni) -> ta informacja może być istotna również w interpretacji obrazu, bo wyraźnie widać, że Syn marnotrawny nie ma buta na jednej nodze, a na drugiej jest on zniszczony, czyli...hmmm... zniewolenie przez grzech, ale również powrót do wolności ( ten kawałek pobudza mnie do większych refleksji Razz) [?]


Ja teraz idę do trzeciej klasy i pamiętam, że to braliśmy, całkiem niedawno, w drugim półroczu bo też miałam ten podręcznik:P. Poszukam w zeszycie notatek i najwyżej tu coś dopisze jeszcze, jak się przyda. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lawenda
Stały bywalec


Dołączył: 07 Lip 2010
Posty: 199
Skąd: małopolskie

PostWysłany: Sro Sie 04, 2010 08:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Plan wydarzeń :
1.Podział majątku.
2.Wyjazd jednego syna.
3.Rozwonienie majątku.
4.Zatrudnienie tytułowego syna do pracy przy świniach.
5.Zrozumienie swojego błędu i wyrzuty sumienia.
6.Powrót do swego ojca.
7.Nieskończona radośc starego mężczyzny.
8.Pretensje do ojca, drugiego syna.
9.Rozmowa ojca ze starszym synem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Czw Sie 12, 2010 10:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Noo, tutaj nie było zbyt trudno utworzyć plan wydarzeń Wink. Ale i tak dzięki Smile. Ja zamieszczam notatki z lekcji języka polskiego w drugiej klasie, kiedy braliśmy ten temat:

Ojciec:

Cechy postaci: miłosierny, kochający, wyrozumiały, cierpliwy, dobry, troskliwy.
Motywy postępowania: miłość ojcowska, radość z powrotu syna, hojność

Starszy syn:

Cechy postaci: pracowity, wierny, rozsądny, posłuszny, uległy
Motywy postępowania: miłość synowska, gniew

Syn marnotrawny:

Cechy postaci: rozrzutny, niewierny, lekkoduch, utracjusz, hulaka; uległy, skromny, pokorny
Motywy postępowania: egoizm, chęć użycia przyjemności; skrucha, pokora
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lenka
Gość


Dołączył: 13 Sie 2010
Posty: 24

PostWysłany: Pią Sie 13, 2010 14:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie, jestem nowa Wink
W swojej książce do języka polskiego znalazłam coś o przypowieści Syn marnotrawny, może komuś sie przyda. Jak można rozumieć tekst Syn marnotrawny w odniesieniu do sytuacji życiowych, a jak- w odniesieniu do religii?

syn:
sytuacje życiowe: dziecko
interpretacja religijna: człowiek

ojciec:
sytuacje życiowe: rodzice
interpretacja religijna: Bóg

odejście z domu:
sytuacje życiowe: błąd, przewinienie
interpretacja religijna: grzech

wypasanie świń:
sytuacje życiowe: obawa przed rodzicami
interpretacja religijna: obawa przed gniewem Boga

przyjęcie syna do domu:
sytuacje życiowe: przebaczenie
interpretacja religijna: rozgrzeszenie

wyprawienie uczty:
sytuacje życiowe: radość
interpretacja religijna: miłosierdzie Boga
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Pią Sie 13, 2010 15:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To był dalszy ciąg tej mojej notatki w zeszycie, miałam to właśnie dzisiaj przepisać Wink. Ale skoro mnie wyręczyłaś, to dzięki Wink. Na pewno oba nasze fragmenty się przydadzą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
caffeine
Weteran


Dołączył: 07 Sie 2010
Posty: 715

PostWysłany: Pon Sie 16, 2010 11:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, to wszystko na pewno się przyda. Wielkie dzięki dla wszystkich!


W moim zeszycie z zeszłego roku znalazłam notatkę odnośnie tej przypowieści, ale zawiera generalnie to samo, co jest w waszych, tylko jest to ujęte trochę inaczej. Pomyślałam jednak, że a nuż widelec się przyda...


Historia syna marnotrawnego jest ilustracją głębokiego miłosierdzia Boga wobec człowieka. Syn marnotrawny to człowiek słaby, niemądry, nieposłuszny, krnąbrny i skłonny do grzechu. Ojciec jest wyobrażeniem samego Boga, kochającego, łaskawego, sprawiedliwego, który cierpliwie czeka na nawrócenie człowieka (syna marnotrawnego) - grzesznika. Wtedy z radością wita go wśród swoich wiernych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Wto Sie 17, 2010 10:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To też nam mówił ksiądz na religii, kiedy omawialiśmy tę przypowieść i tak tez to zapamiętałam. Ale w sumie dobrze, że zostało to tu zapisane, bo może faktycznie się przyda...?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pandora
Stały bywalec


Dołączył: 25 Lut 2010
Posty: 182
Skąd: z Prowincji

PostWysłany: Wto Sie 17, 2010 20:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko się przyda, dzięki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
brzoskwinia
Gość


Dołączył: 17 Sie 2010
Posty: 16

PostWysłany: Wto Sie 17, 2010 23:30    Temat postu: Synonimy do SYN MARNOTRAWNY Odpowiedz z cytatem

Przeglądając zeszyt do 2 klasy natknęłam się na wyrazy bliskoznaczne do SYN MARNOTRAWNY. Może to też się przyda? Smile
Syn marnotrawny: hulaka, rozrzutnik, lekkoduch, marnotrawca, grzesznik, utracjusz.
I jeszcze krótka interpretacja:
Przypowieść ukazuje prawdę, iż Bóg zawsze czeka na tych, którzy od niego odeszli i raduje się z każdego nawróconego. Grzechy więc nie przekreślają na zawsze drogi do Królestwa Bożego. Szczera skrucha i żal za popełnione winy oczyszczają człowieka i pozwalają mu dostąpić chwały wiecznej. Bóg jest przede wszystkim NIE tym, który karze, ale tym, który miłuje Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
caffeine
Weteran


Dołączył: 07 Sie 2010
Posty: 715

PostWysłany: Czw Sie 19, 2010 09:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno się przyda. Zwłaszcza, jeśli przy pisaniu czegoś na ten temat nie będę chciała ciągle powtarzać "syn marnotrawny". Interpretacja też przydatna. Dzięki! Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Nie Sie 22, 2010 10:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, że już całkiem sporo tutaj mamy o interpretacji i w ogóle, ale znalazłam jeszcze coś ciekawego, chociaż już pewnie dosyć każdemu znanego jesli chodzi o ten temat:

Powracający syn jest symbolem człowieka, uciekającego od tego, co dobrze znane, od rodziny, by zaznać przygód, wzbogacić się. Świat nie jest jednak tak kolorowy, jak marzenia młodzieńca i zmuszony jest tułać się po świecie jako żebrak. Jego ojciec zaś to człowiek mądry, miłosierny, nie cofa się przed synem, wybacza mu i cieszy się jego powrotem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Amon_Amarth
Nowy użytkownik


Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 41

PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 08:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co myślicie na temat relacji wiernego syna z ojcem?? tego, który caly czas byl mu posłuszny?? ja mysle ze on nie kochal swojego ojca lecz był mu posluszny z czystego wyrachowania...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 08:22    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Przypowieść o synu marnotrawnym - etap szkolny - omówienia tekstu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group