Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Córka czarownic - omówienie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Dorota Terakowska - Córka czarownic - etap rejonowy - omówienia tekstu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Pon Lis 22, 2010 16:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, nie twierdzę, że nie, po prostu może mogłabyś te rozmyślania przelać na klawiaturę?? Razz Bo na razie twój post charakteryzuje Księgę Wyjścia, ale gdybyś nam tu porozmyślała o tych nowych horyzontach, to całkiem co innego Wink.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pon Lis 22, 2010 16:43    Temat postu:

Powrót do góry
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Pon Lis 22, 2010 17:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc myślę, ale pomyślę by także coś zostało dla mnie Wink Dobrze jest dzielić się ze sobą swoimi umięjetnościami, ale nie całymi.... Twisted Evil

1. Czy zastanawialiście się nad znaczeniem pustyń w poszczególnych lekturach ?

-Ja tak, sądzę jednak, że mimo są odrębne można w nich odnaleźć cechy z już kiedyś przeze mnie wymienionej K. Wyjścia; np.

a) w ,,Córce Czarownic" ten element symbolizuje przede wszystkim miejsce oczyszczenia i emoconalnej czystości....
Pustelnik leczył, jeśli nie zdołał, ludzie umierali, jednak zanim to się stawało szeptał im jakieś opowieści, mówił wiersze.....
Luelle na pustyni przeżyła zmianę na lepsze...

b) pustynia w KW tak jak i w ,,CC" to cmentarz, przecież tyle ludzi zginęło nim doszło do ziemi obiecanej, ileż trudów musieli przezwycieżyć, przeszkód pokonać ? Pustynia jest także czymś w rodzaju próby, no wiecie, czy ludzie zasłużyli na dojście do celu, zupełnie jak Dziewczyna, która musiała zlikwidować obrzydzenie w sercu....

c) ,,Gringo ...." Pustynia ? Dżungla była swego rodzaju pustynią, przecież choć wydawałoby się, że nie da się tam nie przeżyć, to jednak.... tyle pułapek czeka na niedoświadczonego podróżnika, motyl, taki butterfly, który to naprawdę SCHMETTERLING ; kwiat pieknie pachnący aż się w głowie kręci. Dżungla to coś co niesamowicie ciągnie...(nie wiem czy moje myślenie w tym punkcie jest poprawne, jak coś nie jest ok, to pisać)

d) WP, sama nie wiem, może dałoby się jakoś Mordor podciągnąć pod pustynię ?


2. Cóż by jeszcze napisać, o.. wiem : Jak myślicie dlaczego bohaterowie stawali czoło losowi ? Mogli przecież odwrócić się na pięcie i uciec jak najdalej, tyle, że od przyszłości uciec się nie da.... Wink

to pytanie pozostawię bez odpowiedzi, macie szanse na własne reflekcje, czyż nie powiedziałam, ze muszę coś dla siebie zostawić....


Jakie znaleźć możemy podobieństwa w tych utworach ?

to cd tego co zaczęłam :

voodoo ===> Woodou
Luelle ====> Frodo
Czarownice ====> Gandalf (w tym przykładzie nie chodzi mi wyłącznie o magię )
Sam =====> Ajok
Pan Ciemności ======>Urgh
Lud w Wlk.K =======>Naród wybrany========>Świat hobbitów itd. ========>Indianie i inne nieucywilizowane narodowości (nie wiem jak to nazwać)
Aaron ====> Obieżyświat- gdy Gandalfa zabrakło, to Obieżyświat został przewodnikiem Drużyny i pewnie gdyby zabrakło Mojżesza tę funkcję musiałby przejąć Aaron, jeśli tylko starczyłoby mu wiary. (o Aaronie i Obowieżyświacie od Maadzi)
Mojżesz ======> Ajok, bo też był synem niewolnicy i pomógł w dopełnieniu się Czaru. (o Mojżeszu i Ajoku od mosi15)




*Zastanówcie się dlaczego takie pary stworzyłam, w razie ewentualnych pytań pisać na PW, by nie spamować Wink

I wiele, wiele innych.... Wink
Na dzisiaj tyle, wpadnę jeszcze jutro i coś napiszę Wink



Pozwoliłam sobie zmienić kolor na zielony. Albowiem ciemnoczerwony jest kolorem moderacji. Wink Av

Dziękować ci będę po wsze czasy, gdyż mój kolor ulubiony to jest, a także za poinformowanie mnie , iż absolutnie kolorów czerwonych używać nam nie wolno Wink


Ostatnio zmieniony przez Milenka dnia Sob Lis 27, 2010 15:06, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Wto Lis 23, 2010 16:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Ci Milenka Wink. Chciałabym jeszcze przypomnieć, że dla Cejrowskiego każda pustynia była miejscem, gdzie można "odnaleźć siebie", spojrzeć na swoją duszę tak jakby z dystansu, ocenić swoje wady i zalety. Ważny jest tu chyba przy tym też przesąd indiański- twierdzą oni, że jeśli ktoś umrze, na pustynię przybywa kolejne białe ziarnko piasku. Dla Indian pustynia to raj, miejsce innego, lepszego życia (tylko po prostu w innej formie).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Wto Lis 23, 2010 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuję za uzupełnienie Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Wto Lis 23, 2010 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aż prześcigamy się w uprzejmościach ;D.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mosia15
Stały bywalec


Dołączył: 25 Wrz 2010
Posty: 153
Skąd: lasy i góry

PostWysłany: Wto Lis 23, 2010 19:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maadziaa napisał:
Mosia15 zależy jaka... może się takowa pojawić, ale kto wie, czy będzie taka prosta (na pewno nie)?


ja nie twierdze, ze będzie prosta, ale z tego coś rozumiem i pamiętam.
A drużyna... no cóż czytałam 2 razy i za każdym razem mi się bardziej miesza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Wto Lis 23, 2010 19:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak i ,,Gringo..." Wink

*Tak, te uprzejmości, savoir vivre forum Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Schokolade
Stały bywalec


Dołączył: 06 Paź 2010
Posty: 127
Skąd: zza żywopłotu

PostWysłany: Sro Lis 24, 2010 18:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że Gandalf podobny jest też do Mojżesza: przewodnik itp. I ma różdżkę, tak jak Mojżesz ma laskę Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Czw Lis 25, 2010 16:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To w takim razie Aaron jest jak Obieżyświat- gdy Gandalfa zabrakło, to Obieżyświat został przewodnikiem Drużyny i pewnie gdyby zabrakło Mojżesza tę funkcję musiałby przejąć Aaron, jeśli tylko starczyłoby mu wiary.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Czw Lis 25, 2010 17:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha.. dopiszę do podobieństw..... Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mosia15
Stały bywalec


Dołączył: 25 Wrz 2010
Posty: 153
Skąd: lasy i góry

PostWysłany: Sob Lis 27, 2010 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja bym MOjżesza porównała jeszcze do Ajoka, bo też był synem niewolnicy i pomógł w dopełnieniu się Czaru.

Wiecie co jest najgorsze?
Że my kujemy wszystko co się da, a na konkursie będzie tylko trochę z tego wszystkiego (a i tak pewnie większość to rzeczy na które nikt nie zwrócił uwagi ;D)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Sob Lis 27, 2010 15:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno, ale zawsze nam się uda w coś trafić... Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Sob Lis 27, 2010 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może akurat będzie coś, na co zwróciliśmy uwagę i będę pluła sobie później w brodę, jeśli tego nie napiszę Razz. W tamtym roku moja pani polonistka trafnie przewidziała, że na rejonie trzeba będzie poprawić idiomy wypowiedziane przez pewnego pana Helmuta (chyba) z książki "Język Trolli". Więc może i nam się uda coś przewidzieć Razz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Schokolade
Stały bywalec


Dołączył: 06 Paź 2010
Posty: 127
Skąd: zza żywopłotu

PostWysłany: Sob Lis 27, 2010 19:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój pan od polskiego już dwa czy trzy razy przewidział temat dłuższej pracy pisemnej Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Nie Lis 28, 2010 11:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ooo, to może jakbyś była tak miła, to napisałabyś nam kilka tematów wypracowań, jakie mogą się według twojego pana od polskiego zdarzyć?? Smile Nie zaszkodzi poćwiczyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Nie Lis 28, 2010 11:26    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Dorota Terakowska - Córka czarownic - etap rejonowy - omówienia tekstu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 7 z 10
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group