Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

FARAON-B.PRUS
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Bolesław Prus - Faraon - etap szkolny - próby interpretacji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anulka123
Gość


Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 4

PostWysłany: Nie Paź 09, 2011 14:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówiąc to trochę mnie przerażają te notatki....
Mam nadzieje, że nie będzie takich szczegółowych pytań.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Nie Paź 09, 2011 14:28    Temat postu:

Powrót do góry
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Pon Paź 10, 2011 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj, to może czekać Cię wieeeeeeeelkie zdziwienie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kinga;)
Weteran


Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 325

PostWysłany: Pon Paź 10, 2011 19:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Milenka - proszę cie, nie strasz. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Wto Paź 11, 2011 15:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie żebym chciała kogoś straszyć Wink. Po prostu wiem, jakie dziwne pomysły ma kuratorium i jak bardzo może wwiercić się tekst w poszukiwaniu najbardziej ukrytego Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 08:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natalia napisał:
Pytanie do Was: jak , w odniesieniu do lektury, zinterpretujecie dwa konkursowe tematy( temat główny i temat pierwszego etapu)?

" A my tak łatwopalni" cytat ten pochodzi z piosenki Maryli Rodowicz, o ile się nie mylę. Poniżej wklejam tekst utworu.
Znam ludzi z kamienia,
Co będą wiecznie trwać
Znam ludzi z papieru,
Co rzucają się na wiatr

Refren:

A my tak łatwopalni
Biegniemy w ogień,
By mocniej żyć
A my tak łatwopalni
Tak śmiesznie mali
Dosłowni zbyt

Wiem, że można inaczej żyć
Oszukać, odbić czas
Wiem jak zimno potrafi być
Gdy wszystko jest ze szkła

Ref.

Świat między wierszami
Największy ukrył skarb
Wiesz - w to miejsce czasami
Odchodzi któryś z nas
Odchodzi któryś z nas
Odchodzi któryś z nas

Jesteśmy łatwopalni - żyjemy , przemijamy ( spalamy się szybko jak kartki papieru),żyjemy intensywnie, kierujemy się emocjami, "biegniemy w ogień". Tak samo jak Ramzes XIII, który buntował się, był bardzo porywczy. "Buntuję się, więc jestem". Tak brzmi temat ogólny tegorocznego konkursu.Zapraszam do dyskusji Smile


Stary post ale ja dopiero teraz zaczynam się na poważnie zajmować olimpiadą Smile
I nie mogę się z tobą zgodzić, Natalio. Nie naginajmy interpretacji, nie szukajmy dziwnych związków, tak żeby wszystko koniecznie pasowało do motta. Według mnie piosenka "Łatwopalni" z Ramzesem nie ma za wiele wspólnego. Okej, przemijamy, porywczy i takie tam, ale to nie jest główny sens. Łatwopalni jest o ludziach, którzy dużo ryzykują, "żeby mocniej żyć" - ten wers jest jak dla mnie kluczem zrozumienia utworu. O dokładnie takich ludziach, jak Umarli Poeci. Po prostu, jak w przypowieści Wink Piosenka Rodowicz - warstwa metaforyczna, Stowarzyszenie Umarłych Poetów - warstwa dosłowna.

Poza tym prędzej kuratorium zapyta o kolor butów Ramzesa niż o związek między mottem a lekturami Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Pią Paź 14, 2011 16:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yyyy, jakie buty miał Ramzes ;p ?
Racja, oni pewnie zakładają, że tak czy siak każdy uczestnik odnajdzie motto w lekturach Smile.
Co do ,,łatwopalnych", to ja jeszcze bym to widziała jak osoby, które w czasie swojego buntu dużo tracą, coś im umyka. No i jeszcze porywczy, ulegający presji (łatwopalni - ludzie rozpalający się pod wpływem czegoś, co im się nie podoba), manifestujący swój wpływ we społeczeństwie), chcący zaistnieć, a nie jedynie być szarą, niewidoczną i monotonną jednostką. I wiadomo, że ogień po jakimś czasie gaśnie, wypala wszystko w koło. Tak więc, tak jak u np. Ikara, ci buntownicy musieli się wypalić. Nawet Holden w jakiś sposób się wypalił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gusia
Nowy użytkownik


Dołączył: 15 Paź 2011
Posty: 30

PostWysłany: Sob Paź 15, 2011 22:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dostałam od polonistki takie pytania do "Faraona":
1.Motyw labiryntu: czym jest labirynt w powieści i jaką rolę spełnia, co było labiryntem Ramzesa XIII i w jaki sposób próbował się uwolnić.
2. Jakie wartości były ważne dla kapłanów, a jakie dla Ramzesa XIII?
3. Scharakteryzuj Ramzesa XIII jako buntownika, jednostkę, indywidualistę, zastanów się co ma wspólnego z pozostałymi bohaterami innych utworów.
4. Zwróć uwagę na problem wolności i zniewolenia oraz próby uwalniania się spod czyjejś władzy.

Odpowiedzi mile widziane, bo nie wiem czy moje przemyślenia na ten temat są dobre. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Nie Paź 16, 2011 17:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O Smile.

Dedal (mit.) był budowniczym, który wybudował labirynt na Krecie.
Zbudowany labirynt nosił w sobie cechy tajemniczości, czegoś skomplikowanego. Zanim śmiałek dotarł do jego centrum, musiał pokonać potwora (Minotaura, który był synem króla, jaki się wstydził przybranego syna, więc nakazał go zamknąć i karmić dziewczętami i chłopcami). Tylko Tezeuszowi udało się wyjść z labiryntu, bo otrzymał pomoc ze strony Ariadny, która za pomocą nici pomogła mu wyjść na zewnątrz (fraz. ,,nić Ariadny" -> sposób na wyjście z trudnej sytuacji).
Symbolika labiryntu : nieskończoność, zamieszanie, chaos, kłopot, pułapka, zło, groza, sekret.

W Faraonie B. Prusa Ramzes XIII porównuje państwo do właśnie labiryntu, z którego nie ma ucieczki. Na jednej szali miał państwo według jego zasad, a po drugiej stronie ciążył stan kapłański, który nie chciał pozwolić na jakieś renowacje, i po prostu bał się o swój byt.
Młody faraon chce zniszczyć i poddać swojej woli kapłanów, jednak mu się to nie udaje.

(na razie tyle, uzupełnię Razz )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Nie Paź 16, 2011 20:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Labirynt w powieści ( w sensie dosłownym ) to olbrzymi gmach, który jest skarbcem bogów.
Myślę, że dla Ramzesa labiryntem był system państwowy,stan finansowy państwa egipskiego. Próbował uwolnić się z tej pułapki rozpoczynając bitwę ze stanem kapłańskim.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Pon Paź 17, 2011 17:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, też tak myślę.

2.
Dla kapłanów najważniejsza była władza: chęć utrzymania stanowiska i rządzenia ludem.
Natomiast Ramzes chciał dobra swoich poddanych, dlatego pragnął sprawiedliwości, chciał by wszystkim żyło się dobrze. (to tak skrótowo)

Gusiu, mówiłaś, że masz jakieś przemyślenia na temat zadania, jestem ciekawa co wykombinowałaś Smile.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Pon Paź 17, 2011 18:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2. Ale dla Ramzesa też najważniejsza była władza :)Przecież walka z kapłanami to walka o władzę właśnie. To dobro poddanych wcale nie do końca wynikało z wielkiej miłości . na tę drogę nakierował go Pentuer, a tak naprawdę Ramzes pragnął jedynie bogactwa i chwały, jak najbardziej znani faraonowie poprzednich dynastii. Traktował lud raczej przedmiotowo.
Wydaje mi się, że tak naprawdę kapłanom i faraonowi przyświecał jeden cel, tyle , że obrali do niego zupełnie inne drogi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Wto Paź 18, 2011 12:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Patrząc pod tym kątem, to racja Smile.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Sro Paź 19, 2011 17:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zgodzę się Wink
Dedal to owszem ktoś, kto jest głosem rozsądku. Ale też przede wszystkim zachęca do lotu. Herhor nie zachęca, Herhor blokuje Ramzesa i jest jego wrogiem. Pentuer, będąc jednocześnie rozważnym doradcą, zachęca Ramzesa do zmian Smile

Tak uważa mój polonista, przynajmniej Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Sro Paź 19, 2011 17:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mój, że Dedal to właśnie Herhor:)
Chociaż jak tak się zastanowię... To Ani znowu ma rację <tupni>
Mojemu chodzi o to, że Dedal uosabia rozwagę, mądrość, doświadczenie.
Ikar czyli Ramzes jest młody, postrzelony i dlatego ginie, chociaż obaj zmierzali do tego samego celu.
Dedal to ktoś, kto daje skrzydła.
Herhor pozwolił Ramzesowi panować, na wszystko pozwolił, przestrzegał go wiele razy i na różne sposoby. To Mefres mu przeszkadzał.


Ostatnio zmieniony przez Natalia dnia Sro Paź 19, 2011 17:27, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Sro Paź 19, 2011 17:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja właśnie brałam w sprawie Dedala jedynie Pentuera na uwagę Smile
Natalia, jeśli mamy rację z Ani, to musisz zmienić korepetytora ;p
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Paź 19, 2011 17:27    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Bolesław Prus - Faraon - etap szkolny - próby interpretacji Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 4 z 8
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group