Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Motywy przewodnie konkursu
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Konkurs 2011/2012
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 15:20    Temat postu: Motywy przewodnie konkursu Odpowiedz z cytatem

Witam, mam pytanie dotyczące motywów przewodnich tegorocznego konkursu. Hasło przewodnie całego konkursu brzmi "Buntuję się więc jestem". Hasła kolejnych etapów to: "A my tak łatwopalni", "Dla dobra człowieka", "Chcę pojąc na czym stoi świat". I o ile hasła zeszłorocznego konkursu dosyc logicznie łączyły się w całośc i zazębiały ze sobą oraz głównym tematem, to w tym roku mam pustkę w głowie i nie potrafię tego ze sobą połączyc, chyba że na siłę, ale raczej nie o to tutaj chodzi. Oczywiście można zauważyc, że często przewija się motyw Ikara, buntownika co tworzy spójną całośc z ogólnym tematem. "A my tak łatwopalni"- to także nawiązuje do Ikara, który spłonął, czyli do kruchości ludzkich marzeń, łatwopalności naszych idei. Ale "Dla dobra człowieka"? Ok. - Prometeusz podarował ludziom ogień i za to został przykuty do skały. Ale jak się ma temat pierwszego etapu do tematu drugiego? Jakie jest powiązanie? Możliwe, że dla was to oczywiste, więc czekam na Wasze interpretacje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama






Wysłany: Czw Lip 28, 2011 15:20    Temat postu:

Powrót do góry
Dagil118
Stały bywalec


Dołączył: 18 Lis 2010
Posty: 134
Skąd: Gryffindor!

PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 18:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może chodzi o sens życia? Jakie to banalne... Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 20:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natalia, wiesz co... myślę, że nie warto sobie tym zawracać głowy Smile Ja sobie chętnie razem z tobą pogdybam, bo lubię. Ale kuratorium, podejrzewam, nie będzie do tego przywiązywało zbyt dużej wagi.
W tym roku wszelkie zadania polegajace na interpretacji, były raczej związane tylko z konkretną książką, lub paroma książkami ale z tego samego etapu. Głównie to było odczytywanie symboli, szukanie wspólnych znaczeń, tłumaczenie związków frazeologicznych. To czy motta się wiążą nie jest chyba specjalnie ważne.

Mnie najbardziej interesuje trzeci etap. Książki związane z diabłem i społeczeństwem. I tu właśnie motto "Chcę pojąć, na czym stoi świat" - nie wiąże mi się zupełnie z lekturami.

Pierwszy temat, myślę, będzie bardzo związany z nastolatkami, z buntem, marzeniami, idealizmem. Kształtowaniem się charakteru jednostki.
Drugi wiąże mi się z pierwszym, tym, że ta zbuntowana jednostka, przestaje się kierować wyłącznie swoimi marzeniami. Nie wyrasta z idealizmu, ale zaczynają ją cechować altruizm, prometeizm. Zaczyna działać, dorasta, wciela w życie swój bunt, poświęcając się w imię dobra innych.
Trzeci myślę ma najmniej wspólnego z dwoma poprzednimi. Najwięcej jest to o złu, o upadku. A o czym kuratorium każe pisać esej... Chociaż lektury i temat w tym roku ambitniejsze, to podejrzewam, że jak w zeszłym. Banalny, oczywisty temat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 20:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, ja się zawsze czepiam wyższych interpretacji , a pytania i tak nie sięgają bardzo głęboko.Kuratorium lubi oczywiste rzeczy, zwłaszcza jeśli literatura jest trudna i filozoficzna. Myślę, że będą bazowac na tym, że właśnie ze względu na jej charakter spodziewamy się cudów niewidów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 22:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, będzie przewidywalnie i jak zawsze. Chociaż te lektury, dodatkowo filmy, piosenki i literatura zalecana... Może kuratorium postanowiło podnieś poprzeczkę? Tego się właśnie boję. Tym bardziej, że w tym roku nawet liczbę laureatów zmniejszyli do 20.

Pointerpretować nigdy nie zaszkodzi. W końcu jesteśmy humanistami Wink

Ja się tylko boję, że znowu będę wiedzieć, jak nazywała się stryjeczna babka Mojżesza, a zapomnę, że pisze się "książę", a nie "książe" i goodbye, laureat : )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam wrażenie, że skoro jest i film i książka "Stowarzyszenie......" to będzie coś na zasadzie porównawczej. Tak mi się wydaje i to skojarzenie jest chyba oczywiste. Przeraża mnie również to, że jedyną pomocą, na jaką mogę liczyc jest to właśnie forum, bo na nauczycielce nie mogę polegac w żaden sposób. Szukam kogos, kto zainteresowałby się moim smutnym losem.
Ani, jeszcze bardziej podnieśc poprzeczkę? Proszę Cię, nie strasz. Już w zeszłym roku było wysoko...A ja bardzo potrzebuje tego laureata, żeby dostac się do jedynki w Krakowie. A , jeszcze odnośnie twojego postu- mam wrażenie, że od kilku lat ten konkurs staje się coraz mniej przeznaczony dla humanistycznych, otwartych umysłów. Potwierdził to zeszły rok, kiedy laureatami zostawali spece od matematyki, czy też fizyki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 23:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwie nie wiem, czy jest co porównywać, bo ta książka została napisana na podstawie filmu i różnice są chyba raczej niewielkie. Nie wiem, jak na razie tylko czytałam, oglądanie jeszcze przede mną.

Brak dobrego nauczyciela przygotowującego to rzeczywiście problem, ale obiektywnie stwierdzam, że do finału na pewno dojdziesz : ) Ale nie wiem, czy dobrze, że tak nastawiasz się na tego laureata. Ja się już pogodziłam z tym, że jak zauważyłaś, laureat nie dla grafomanów : ) Ale jesteś poziom wyżej niż ja, bo do takiego wniosku musiał mnie przekonać polonista, ty to wykombinowałaś sama ; ) I ja postawiłam na konkursy literackie, poetyckie. Mam nadzieję, że za nie też dostaje się punkty. Plus osiem za finalistę. Myślę, że mi to ułatwi drogę do piątki. Pomyślałam sobie, że nie tylko laureaci chodzą do dwójek, piątek i jedynek ; )
Cóż laureat w tym roku. Zobaczy się, ale szczerze wątpię.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Natalia
Weteran


Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 575
Skąd: Attyka

PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 23:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W każdym bądź razie ja przygotuję się tak, żeby móc powiedziec, że Kuratorium jest niesprawiedliwe;)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Milenka
Weteran


Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 1765

PostWysłany: Pią Lip 29, 2011 16:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Animariim napisał:
Tak, będzie przewidywalnie i jak zawsze. Chociaż te lektury, dodatkowo filmy, piosenki i literatura zalecana... Może kuratorium postanowiło podnieś poprzeczkę? Tego się właśnie boję. Tym bardziej, że w tym roku nawet liczbę laureatów zmniejszyli do 20.

Pointerpretować nigdy nie zaszkodzi. W końcu jesteśmy humanistami Wink

Ja się tylko boję, że znowu będę wiedzieć, jak nazywała się stryjeczna babka Mojżesza, a zapomnę, że pisze się "książę", a nie "książe" i goodbye, laureat : )


ZMNIEJSZYLI DO 20??? Umieram. Shocked
Jak mogli?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oula2912
Weteran


Dołączył: 08 Paź 2010
Posty: 531
Skąd: Z kosmosu;D

PostWysłany: Pią Lip 29, 2011 21:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, w tym roku będzie 20 lauretów lub kilka więcej z tą samą liczbą punktów co 20 lauret (chyba).
Ja i tak o tym nie myślę, marzeniem jest na razie rejon Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Eve
Bywalec


Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 64

PostWysłany: Pią Lip 29, 2011 21:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oula2912 napisał:
Tak, w tym roku będzie 20 lauretów lub kilka więcej z tą samą liczbą punktów co 20 lauret (chyba).
Ja i tak o tym nie myślę, marzeniem jest na razie rejon Smile


Moim też Smile chociaż pomarzyć o laureacie zawsze można Very Happy

P.S. Do widzenia. Wracam w środę (waakacje) Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oula2912
Weteran


Dołączył: 08 Paź 2010
Posty: 531
Skąd: Z kosmosu;D

PostWysłany: Sob Lip 30, 2011 11:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do usłyszenia! Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Sob Lip 30, 2011 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natalia napisał:
W każdym bądź razie ja przygotuję się tak, żeby móc powiedziec, że Kuratorium jest niesprawiedliwe;)


Obryć się nie zaszkodzi. Wiedza zawsze zostaje i w końcu jest ważniejsza, niż papierek z napisem laureat ; )

Ale czy kuratorium jest niesprawiedliwe. W gruncie rzeczy sama nie wiem. Niby "formuła konkursu nie sprzyja humanistom", ale zawsze, wygrywają najlepsi . Nie zostanę laureatem, to znaczy, że jestem gorsza z polskiego od tych, którzy zostali. Tak, odmieniłam się duchowo, nie będę zwalać winy na kuratorium.

Przeanalizowałam to i przypomniałam sobie, jak mnie wkurzyło i zasmuciło, kiedy ktoś udowadniał mi, jaki to konkurs polonistyczny jest niesprawiedliwy dla artistów. Wymieniał wielkich, wspaniałych i utalentowanych, co to nawet do rejonu nie przeszli. Od razu mi ten mój tytuł finalisty zmalał i zbrzydł. Bo przecież ta olimpiada taka dla pospólstwa i humanistom wroga... Sorry, jak nie przeszli, to może nie są tacy wielcy i wspaniali? A nie dlatego, że kuratorium jest złe.

To jest konkurs z języka polskiego. Sprawdzamy jakie duże mamy informację o języku i czy umiemy się absolutnie poprawnie tym językiem posługiwać. Dla pisarzy, proszę bardzo konkursy literackie. A nie później płakać, że kuratorium złe. Analogicznie, na filologii nikt nie uczy jak pisać powieści. Ktoś się chcę popisywać umiejętnościami pisarskimi, niech spada na konkursy. (Jezu, sama na siebie najeżdżam Smile, btw, Natalia, zapraszam na konkurs literacki do Chrzanowa;)

Teraz sobie oglądam mój esej (tak sfotografowałam go i wydrukowałam;) i uznałam, że nie zostałam laureatem, bo narobiłam durnych błędów i zawaliłam całą ostatnią kategorię "zapis". I w tym roku do tego się najbardziej się przyłożę, do nauczenia się poprawnego po polsku pisania :] A wtedy kuratorium to mi będzie mogło nadmuchać Cool

Koniec super nudnej, ankowej rozkiminki.

A ciągłe ograniczanie liczby laureatów to żenada. Wygląda na to, że za rok będzie dziesięciu :] Bo jeszcze dwa lata temu było czterdziestu, eh...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
caffeine
Weteran


Dołączył: 07 Sie 2010
Posty: 715

PostWysłany: Sob Lip 30, 2011 16:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kim jesteś i co zrobiłaś z narzekającą na kochane Kuratorium Anią? :O
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Animariim
Weteran


Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 974

PostWysłany: Sob Lip 30, 2011 17:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeszłam duchową przemianę :]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sob Lip 30, 2011 17:26    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Konkurs 2011/2012 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group