Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Próby interpretacji i inne takie :))
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Owidiusz - Przemiany (Metamorfozy) - etap szkolny - próby interpretacji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Milenka
Weteran

PostWysłany: Pią Sie 26, 2011 23:38    Temat postu: Próby interpretacji i inne takie :)) Odpowiedz z cytatem

Nie za bardzo wiem, gdzie wypowiedzieć się na temat Ikara, więc weszłam tutaj i postanowiłam założyć temat.

Na początek tekst znaleziony na Bryku, bardzo dobry i pożyteczny Smile)

Dedal i Ikar – dwaj bohaterowie i dwie postawy życiowe. Która z nich jest ci bliższa?

Trudno żyć nie stawiając sobie życiowych celów. Każdy człowiek dąży do czegoś - nie ważne, czy może o osiągnąć. Dążyć do celu można na dwa sposoby - za wszelką cenę i nie zważając na nic oraz spokojnie i metodycznie.

Znakomity przykład dwóch postaw życiowych przedstawia nam mit o wielkim artyście i wynalazcy Dedalu oraz jego synu Ikarze. Dedal był wybitnym ateńskim budowniczym, architektem, mechanikiem i rzeźbiarzem. Oskarżony o zbrodnię uciekł na Kretę. W związku z tym, że Dedal był geniuszem i wielkim wynalazcą, król Krety Minos nie zamierzał wypuścić go ze swojego kraju. Dedal wykonał dla władcy kilka projektów (jak na przykład świdra czy poziomicy, czy wreszcie znany skądinąd labirynt), ale nie godził się na uwięzienie. Uwięziony wynalazca skonstruował z piór o wosku sztuczne skrzydła i przy ich pomocy chciał wraz z synem Ikarem uciec z niewoli. Przed startem ojciec ostrzegł chłopca, że konieczne jest utrzymanie odpowiedniej wysokości. W innym wypadku grozi katastrofa - przy byt małej wysokości - pióra nasiąkną morską wilgocią i przestaną spełniać swoją rolę, przy zbyt dużej natomiast - słoneczny żar roztopi wosk i skrzydła się rozpadną.
R E K L A M A czytaj dalej ↓

Ikar tak zachwycił się wolnością i swobodą lotu, że pomimo przestróg i nawoływań poleciał zbyt wysoko. Czuł się wielki i zapomniał, że lot służy dotarciu do celu. Słońce rozpuściło spoiny skrzydeł a nieszczęsny lotnik spadł i zginął. Ojciec, aby nie stracić życia, nie pomógł mu. Ojciec nie stracił celu z oczu i dotarł do punktu docelowego.

Dzisiaj można zrozumieć ten mit dwojako. Jako przestrogę przed upajaniem się wolnością na przekór rad ludzi starszych i bardziej doświadczonych, oraz jako ostrzeżenie przed zjawiskami i działaniami, które mogą wydawać się piękne i przyjemne, lecz tak naprawdę są niebezpieczne i zgubne. Także wśród ludzi, których znamy przewinął się niejeden Ikar upojony wolnością i niepamiętający o ważnych sprawach.

Dedal był racjonalnie myślącym człowiekiem. W obliczu problemów nie rzucał się do akcji bez planów i pomysłów. Zawsze miał w pamięci możliwe konsekwencje działań. Jego syn był lekkomyślny i nieodpowiedzialny i przede wszystkim myślał o działaniu.

Postępowanie Dedala nie zawiera pierwiastka emocjonalnego - owszem, tęsknota za ojczyzną jest bardzo silną emocją, ale nie spowodowała, że Dedal przestał logicznie myśleć. Podobnie ryzyko - Dedal wiedział, że próbując lotu ryzykuje życie, ale dzięki drobiazgowemu planowaniu i poznaniu właściwości konstrukcji, którą w końcu osobiście stworzył, mógł zminimalizować ryzyko. Wielki wynalazca jest przykładem logicznego i racjonalnego podejścia do życia. Nie stał się może postacią kultową, jak jego syn, ale w końcu to on dotarł bezpiecznie do celu. Wielu zarzuca mu bezduszność, ponieważ nie ruszył na pomoc spadającemu Ikarowi, lecz oskarżenia takie są bezpodstawne - przed startem nie krył przed synem niedoskonałości skrzydeł (topliwy wosk, pióra podatne na wilgoć) ani niebezpieczeństw związanych z lotem.

Z drugiej strony Ikar - kultowa postać, wielokrotnie opiewany przez poetów, wzór buntownika. Nie wystarczyło mu ryzyko lotu, chciał dotrzeć wyżej i zobaczyć więcej. Wiedział od ojca o niebezpieczeństwie, ale pomimo to pozwolił, żeby pragnienie wolności i swobody opanowało go. To pragnienie doprowadziło go również do upadku, ale żaden człowiek przed nim nie widział świata z tak wysoka.

Podsumowując - Dedal to ostrożny racjonalista kierujący się doświadczeniem, Ikar natomiast śmiało dąży do urzeczywistnienia wyznawanej idei i nie zważa na ryzyko. Zarówno Dedal jak i jego syn mieli wpływ na świat - Dedal poprzez swoje wynalazki i mądrość, Ikar - przez swoja symboliczną śmierć.

W swoim życiu staram się kroczyć raczej drogą wytyczoną przez Dedala. Jego postawa może się wydawać nieciekawa, lecz to ona w końcu doprowadziła go do celu. Ikar stał się sławny - ale co martwemu po sławie? Dedal w swoich czasach również był doceniany, a dzięki największemu dziełu - labiryntowi Minotaura - znany jest do dziś. Co ciekawe, najbardziej przełomowy wynalazek - sztuczne skrzydła - kojarzone są jak na ironię z Ikarem.

Droga Dedala prowadzi do celu - a to osiągnięcie celu jest dla mnie najważniejsze, wymaga to cierpliwości, a tej mam pod dostatkiem, a sławy, szczególnie pośmiertnej, nie pragnę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Pią Sie 26, 2011 23:38    Temat postu:

Powrót do góry
Natalia
Weteran

PostWysłany: Sob Paź 01, 2011 09:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś ma jakieś materiały?? Z przykrością zauważam epidemię pasożytnictwa na tym forum Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Milenka
Weteran

PostWysłany: Sob Paź 01, 2011 13:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie przejmuj się Smile), czasem tak jest.
Ja w późniejszym czasie też obiecuję jeszcze coś wrzucić, bo ostatnio jestem ścigana przez czas i zaglądam tutaj naprawdę rzadko.
Powrót do góry
***truuskawkaaa***
Bywalec

PostWysłany: Sob Paź 01, 2011 15:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja swoje wklepuję na bieżąco z ,,Księdza na manowcach'' Wink.
Powrót do góry
Natalia
Weteran

PostWysłany: Sob Paź 01, 2011 17:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mówię o Was, którzy się udzielacie:) mówię o tej zastraszającej liczbie użytkowników, którzy są zarejestrowani, a nic nie wrzucają.
Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Sob Paź 01, 2011 23:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem Cię, ale cóż zrobić, takie życie. Szkoda myśleć, ile jest takich, którzy nawet się nie zarejestrowali, a pasożytują. Miejmy nadzieję, iż kiedyś zmądrzeją i zaczną brać czynny udział w naszych pogawędkach Smile i interpretacjach. W końcu - wiem co mówię - od samego patrzenia mało można wyciągnąć, ale tak wymieniając się opiniami, wysuwając tezy, dużo można zapamiętać i się nauczyć. Dlatego, do klawiatur pasożytki!

Tak, gołąbeczki, o Was słuchacze mówię! {groźna mina w stronę interesantów}

PS. Naprawdę by było miło, gdybyście zaczęli z nami rozmawiać, gdyż tak tutaj cichutko... a rok temu był tłum, oj tak, dość tłoczno Smile. Na tyle, że można było po kilkadziesiąt postów napisać.

Ostatnio zmieniony przez Milenka dnia Nie Paź 02, 2011 16:50, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
***truuskawkaaa***
Bywalec

PostWysłany: Nie Paź 02, 2011 07:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie było mnie rok temu na tym forum, ale to dlatego, że w ogóle nie brałam udziału w konkursie polonistycznym... Oj, niestety liczba pasożytów rośnie i to z dnia na dzień! Przykładowo, jak wchodzisz na forum i jest 1 zarejestrowany użytkownik, czy 2, a 7 gości! Rolling Eyes .
Tak więc, rejestrujemy się drogie pasożyty! Evil or Very Mad
Powrót do góry
Natalia
Weteran

PostWysłany: Nie Paź 02, 2011 08:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już nie wspomnę o konkursie sprzed dwóch lat, kiedy na forum aż wrzało Sad
Powrót do góry
vogue
Stały bywalec

PostWysłany: Sob Paź 22, 2011 20:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam tylko takie skromne notatki Very Happy
Funkcje mitów:
motywacyjna
-literacka
-sakralna
-poznawcza
-światopoglądowa
Mit:
-opowieść wyrażająca i organizująca wierzenia danej społecznosci
-mowa jest o konkretnych wydarzeniach (nawiązuje tu do Owidiusza), ale wynika z nich jakiś ogólny sens
-bohaterami są istoty boskie, herosi
-występują w nich elementy świata fantastycznego (świat nadprzyrodzony)

Typy mitów:
teogoniczny - o bogach
kosmogoniczne - mówi o stworzeniu świata, kosmosu (Dedal i Ikar)
kalendarzowe - o porach roku
eschatologiczne - o życiu po śmierci
genealogiczne - o rodach
antropogeniczne - o stworzeniu człowieka

Banał, ale dla przypomnienia Very Happy
Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Sob Paź 22, 2011 22:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki!
Powrót do góry
Łukasz98
Gość

PostWysłany: Pon Paź 24, 2011 16:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do pasożytów to ja się zarejestrowałem niedawno, trafiłem tu przypadkiem więc nic nie wrzucam. Smile a notatek postanowiłem wogóle nie robić w tym roku. a źle. ale korzystam z waszych ----> WIELKIE DZIEKI WSZYSTKIM!!!

P.S. zaczne coś wrzucać na 2 et. jak sie dotanę choć wątpie Smile
Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Pon Paź 24, 2011 18:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[[zamorduję]]
Ja też trafiłam tutaj przypadkiem rok temu i dziwów z tego nie robię, a pomagam, jak mogę, więc...
Powrót do góry
Łukasz98
Gość

PostWysłany: Pon Paź 24, 2011 20:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodziło mi o to że zarejestrowałem sie 10 dni przed konkursem, a wtedy to już nie ma czasu na wrzucanie notatek ( których zresztą, jak wspomniałem nie mam Smile). A do tego jeszcze mam mnóstwo zadań do szkoly - gdybym był przez wakacje to na pewno bym coś napisał Smile
Powrót do góry
vogue
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Paź 24, 2011 20:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj tam na wszystko znajdzie się czas, a na wrzucanie notatek to na pewno! Very Happy
Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Pon Paź 24, 2011 20:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No Smile. Ale dobra, nie tłumacz się, Łukasz. Liczymy na Ciebie po rejonie! Wink
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Pon Paź 24, 2011 20:48    Temat postu:

Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Owidiusz - Przemiany (Metamorfozy) - etap szkolny - próby interpretacji Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do: