Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

notatki ;D
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Józef Tischner - Ksiądz na manowcach - etap szkolny - próby interpretacji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
farciara;D
Weteran

PostWysłany: Nie Paź 02, 2011 12:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tzn. wyzbierałam notatki o człowieku z wszystkich rozdziałów.
A takie notatki po kolei z rozdziałami wpiszę później.Very Happy

Przepraszam, że to tak chaotycznie zrobione. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Nie Paź 02, 2011 12:31    Temat postu:

Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Nie Paź 02, 2011 17:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@***truskawka*** , @farciara, dzięki wielkie Smile))

@***truskawka***, bardzo się przydają. Ja jeszcze nie zaczęłam zmagać się z Tischnerem ;p
Powrót do góry
farciara;D
Weteran

PostWysłany: Pon Paź 03, 2011 13:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma za co. Very Happy
Powrót do góry
Animariim
Weteran

PostWysłany: Pon Paź 03, 2011 17:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co żem wybiedziła, to wam prezentuję.

Tekst Tischnera dotyczy bezpośrednio europejskiej (także polskiej) dość współczesnej rzeczywistości. Jednak nie tylko. Można w nim znaleźć wiele uniwersalnych spostrzeżeń, które dają się przypisać światom z powieści Faraon, Buszujący w zbożu i Stowarzyszenie Umarłych Poetów.

Nie mam pojęcia pod jakim kątem należy Upadek Ikara omawiać i czy z tego tekstu mogą pojawić się jakiekolwiek osobne zadania? Więc według mnie lepiej skupić się na ogólnym omówieniu treści i interpretacji pod kątem lepszego rozumienia pozostałych lektur.

Główne założenia tekstu z próbami odniesienia do reszty lektur (chaotycznie, skrótowo, bardziej mapa myśli, niż rzetelna notatka. Nie uwzględniam porównań do Ikara z piosenek Kaczmarskiego i Owidiusza, bo to dość oczywiste Wink

- Człowiek nigdy nie jest wolny (Neil, Todd i reszta chłopców zniewoleni zasadami panującymi w szkole, dyscypliną dyktowaną przez dyrekcję, wymaganiami i planami rodziców. Ramzes chociaż jest następcą tronu, potem faraonem nie ma władzy, nie może wcielić w życie swoich planów, ograniczany przez kapłanów. Holden również czuje się zniewolony przez narzucany mu sposób życia, obowiązki, wymagania)

- Ciągle upadamy, jesteśmy uwięzieni w labiryncie. (Chłopcy nie opuszczają szkoły, Ramzes ciągle pozostaje faraonem, Holden nie decyduje się na ucieczkę z domu)

- Świat się nie zmienia (Akademia Weltona nie zmieniła się, chociaż wszyscy przeżyli ogromny wstrząs, stare zasady i tradycje zostały te same. Tak samo jest z Egiptem Ramzesa, po śmierci młodego władcy, któremu nic nie udało się zmienić, ciągle kraj pozostaje taki jakim był wcześniej)

- Tracimy nadzieję, rezygnujemy (przede wszystkim podmiot liryczny wiersz Tadeusza Różewicza, z biegiem czasu, z idealisty staje się realistą, nie oburza się już na świat, który nie widzi tragedii Ikara, w ogóle z wierszem łączy się, i obraz Breughla, i utwór „Upadek Ikara”)

- Wierzymy, że umiemy zmienić świat ogarnięci ideologią, której czar szybko pryska (Ramzes i Umarli Poeci. Młodzi, zapaleńcy, którym wydaje się, że potrafią zmienić odwieczne zasady ich światów. Nie tracą ducha, jak podmiot wiersza Różewicza, nie zmieniają się wewnętrznie, ale szybko zaczynają zdawać sobie sprawę, z tego, że świat nie tak łatwo naprawić)

- Życie zawsze ogranicza nas do wyborów, między większym a mniejszym złem (podpisywanie protokołów przez chłopców, wyjątkiem jest niezłomna postawa Todda. Ramzes, który rządząc musi ciągle dokonywać trudnych wyborów)

- Ideologia postępu dała nadzieję na „unieważnienie labiryntu”. Człowiek stał się rozdarty. Nic z ideologii „nie wypaliło”. Nie pozbyliśmy się ograniczeń. Z powrotem stoczyliśmy się do labiryntu, chociaż ciągle wierzymy, że „jesteśmy na drodze do słońca”.

- Człowiek boi się zła i prawdy.

- Zło absolutne dawało wiarę w to, że wszystko można zniszczyć.

- We współczesnym świecie nie ma dobra tylko wartości.
„Najczęściej przeciwstawia „dobro” całemu światu „wartości”, które są subiektywne i względne”.

- Uprzejmość wobec ludzi jest ważna, ale kończy się tam, gdzie napotyka zło, nieuprzejmość.
„Uprzejmość to troska o drobne, codzienne i bliskie wartości”
„(…) dziś niepewny i zdesperowany człowiek musi się wciąż dobijać o swą godność”

- Człowiek powoli zaczyna odbierać labirynt nie jako karę, ale jako misję.
„Przed potomkami Ikara otwierają się nowe „dzieje duszy”: przejść od świadomości skazania do świadomości powierzenia”
Powrót do góry
Lola333
Gość

PostWysłany: Nie Paź 09, 2011 10:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki wszystkim ;*<3
Powrót do góry
pudełka
Nowy użytkownik

PostWysłany: Nie Paź 09, 2011 17:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do naprawiania świata... Również w " Buszującym w zbożu " była o tym mowa. Pamiętacie fragment, kiedy Holden próbował wymazać przekleństwo ze ściany w szkole Pheobe? Udało mu się, jednak po kilkunastu minutach słowo znowu pojawiło się na murze. Wówczas doszedł do wniosku, iż świata nie da się tak po prostu zreorganizować.
Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Sob Paź 22, 2011 22:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie tylko w tym momencie chciał zmienić świat, było wiele takich chwil, gdy chciał wyjść na przeciwko życiu, zmienić ludzi i świat. Przecież on bardzo jasno wyrażał swoje poglądy, krytykował, mówił co mu się podoba, a co nie. Nawet jeśli nie wcielał tego, co mówił w czyn, on i tak chciał zmienić to, co go otaczało.

Właśnie też chciałam zwrócić na to uwagę Wink, że i ,,Buszującego...'' dotyczy chęć zmiany świata.

Aha, no i jeszcze myślę, iż m.in. typowym,, współczesnym człowiekiem", o którym ks. Tischner mówi, jest dyrektor Nolan. W końcu nie daje prawa głosu swoim uczniom.

Animariim, ja też zastanawiam się, jak mogą wyglądać pytania z tekstu Tischnera, ale myślę, że pewnie ten fragment ma jedynie być nam podpórką w dogłębnym zrozumieniu pozostałych utworów Wink.
Powrót do góry
Animariim
Weteran

PostWysłany: Nie Paź 23, 2011 06:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... Mogą też zapytać o to, jak wyglądało życie człowieka dawnego (cztery osie - ekonomia, polityka, moralność, religia) a jak wygląda życie człowieka współczesnego.
Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Nie Paź 23, 2011 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po nich nigdy nic nie wiadomo, nieprzewidywalni.
Powrót do góry
Tempest Lady
Bywalec

PostWysłany: Nie Paź 23, 2011 17:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tak!

Strasznie boję się tego Tischnera na konkursie.
Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Nie Paź 23, 2011 18:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też, ale ale, kochani, poradzimy sobie Smile
Powrót do góry
Tempest Lady
Bywalec

PostWysłany: Nie Paź 23, 2011 18:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Och, jakie słowa otuchy.
Tak damy radę!
Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Nie Paź 23, 2011 18:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nutka optymizmu dobrze nam zrobi Smile
Bo każdy oczekuje powodzenia po tym, jak harował i wytężał mózg, nie?
(co na pewno nie jest kierowane do ŻEROWNIKÓW, a niech Was robaki zjedzą)
Powrót do góry
Tempest Lady
Bywalec

PostWysłany: Nie Paź 23, 2011 18:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Otóż to, otóż to.
Zgadzam się z Tobą co do robaków. Razz My piszemy notatki, przemyślenia, a oni spisują i przypisują sobie.
Powrót do góry
Milenka
Weteran

PostWysłany: Nie Paź 23, 2011 18:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krew zalewa, za pzreproszeniem. Jak widzę : nowy użytkownik [tu wstaw nazwę], liczba postów zero, a potem patrzę ,,Kto jest na forum" i widzę [tu wstaw liczbę] gości zaglądający na np. ,,Próby interpretacji", to chcę ich wszystkich powybijać ;p.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Nie Paź 23, 2011 18:35    Temat postu:

Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Józef Tischner - Ksiądz na manowcach - etap szkolny - próby interpretacji Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3
Skocz do: