Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Próby interpretacji, omówienia, notatki
Idź do strony 1, 2  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Henryk Sienkiewicz - Pan Wołodyjowski - etap szkolny - próby interpretacji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
farciara;D
Weteran


Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 517

PostWysłany: Sro Lip 25, 2012 16:31    Temat postu: Próby interpretacji, omówienia, notatki Odpowiedz z cytatem

Wydawało mi się, że moja siostra 3 lata temu na konkursie miała właśnie "Pana Wołodyjowskiego", więc sprawdziłam forum i znalazłam. Myślę, że to się może przydać.

http://learning2.phorum.pl/viewforum.php?f=66

Jak znajdę i rozszyfruję notatki mojej siostry, to je tutaj wklepię. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Lip 25, 2012 16:31    Temat postu:

Powrót do góry
Maadziaa
Weteran


Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 495

PostWysłany: Pią Sie 03, 2012 11:05    Temat postu: Re: Próby interpretacji, omówienia, notatki Odpowiedz z cytatem

farciara;D napisał:
Wydawało mi się, że moja siostra 3 lata temu na konkursie miała właśnie "Pana Wołodyjowskiego"


Już trzy lata temu? No tak, faktycznie. Ale ten czas leci, pamiętam, jakby to było wczoraj. No nic, człowiek się starzeje i tyle Very Happy. Tutaj macie trochę moich notatek z tamtego okresu:

czas powstania powieści: epoka- pozytywizm, druga połowa XIX w., po upadku powstania styczniowego

"ku pokrzepieniu serc"- funkcja trylogii Sienkiewicza
trylogia: "Ogniem i mieczem", "Potop", "Pan Wołodyjowski"

"Pan Wołodyjowski"- akcja- wiek XVII
Świat przedstawiony:
1668 r., początek września- początek powieści, po śmierci króla Jana Kazimierza, sejm

Michał Korybut Wiśniowiecki- kiepski król, stąd pierwsze problemy z Kozakami, wojna z Turcją, jest synem Jeremiego- bohatera wojen z Kozakami i z Rosją ("Ogniem i mieczem")

Jan III Sobieski- jest hetmanem, potem zostaje królem

Źródła, z których czerpał Sienkiewicz: dokumenty historyczne, powieści Waltera Scotta, "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska, "Iliada", "Odyseja"

gatunek: powieść historyczna z elementami romansu przygodowego, powieści awanturniczej, z motywami baśniowymi i legendarnymi

styl:
- stylizacja na język XVII- wieczny
język:
- makaronizmy- wyrazy, fragmenty zdań zaczerpnięte z obcego języka np. z łaciny, ale włączoe do naszego języka
- porzekadła
- powiedzenia
- plastyka obrazowania- wszystkie opisy sa bardzo plastyczne, łatwo je sobie wyobrazić
- porównania homeryckie
- szeroko rozbudowane tło historyczne
- wzniosłość
- heroizm
- tragizm
- komizm (Zagłoba)

Motyw przewodni: miłość z przeszkodami

bohaterowie:
a) historyczni: hetman Jan Sobieski (pojawia się w kluczowych momentach akcji- kiedy przyjeżdża pan Bogusz do Sobieskiego, kiedy Wołodyjowski jest w klasztorze, opis pogrzebu Wołodyjowskiego- Salvator- zbawca), Michał Korybut Wiśniowiecki
b) fikcyjni: Pan Wołodyjowski (żył kiedyś rycerz o tym nazwisku, prawdopodobnie nim zainspirował się Sienkiewicz przy tworzeniu kreacji literackiej)- Jerzy Michał, Basia Jeziorkowska, Jan Onufry Zagłoba, Ketling- Szkot zamieszkały w Polsce, adoptowany przez możnego pana, Azja Tuhaj- bejowicz, syn Tuhaj- beja (wodza tatarskiego), wcześniej nosił nazwisko Mellechowicz, Krzysia (Krystyna)

Pan Wołodyjowski- wzorowany na autentycznej postaci, stylizowany na herosa
cechy: nadludzka zręczność, biegłośc w szermierce, rozwaga, stateczność, doświadczenie, prawość, niezłomność, przewidywalność
wyznawane przez niego wartości: patriotyzm, gotowośc oddania życia za Ojczyznę, honor, wiara
jego peryfrazy: I szabla Rzeczpospolitej, Mały Rycerz, Hektor kamieniecki, Mały Sokół

Jan III Sobieski- hiperbolizacja- przedstawienie bohatera w sposób przesadny, wyolbrzymiony, idealizowanie, wszystko co robi jest mądre

Azja- uosobienie zła, zdrajca, człowiek, którym rządzą namiętności, dziki, mściwy, porywczy, okrutny

niepolityczny- niekulturalny
stadło małżeńskie- niecodzienny zwrot, można go wykorzystać w formach pisemnych
konfuzja- zmieszanie

Na razie tyle z takich moich podstawowych notatek, mam nadzieję, że chociaż przeczytacie Wink. Niedawno, już w liceum, omawialiśmy w klasie "Potop", zajrzę za niedługo do zeszytu, może akurat trafi się jeszcze coś, co mogłabym napisać. Te spisane przeze mnie notatki pochodzą z mojego zeszytu. Gdzieś tam jeszcze mam dużo kserówek z różnymi informacjami dotyczącymi powieści, jeśli ktoś by chciał i podał adres swojego e-maila, to mogę mu i to przesłać Wink.
"Pan Wołodyjowski" jest fajny, powodzenia! Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Katarzyna123
Gość


Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 12

PostWysłany: Sro Sie 08, 2012 15:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Charakterystyka bohaterów:
http://www.bryk.pl/lektury/henryk_sienkiewicz/pan_wo%C5%82odyjowski.charakterystyka_bohater%C3%B3w.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Janka
Stały bywalec


Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 116
Skąd: Stary Sącz

PostWysłany: Czw Sie 30, 2012 18:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gorąco polecam tą stronę:

http://pan-wolodyjowski.klp.pl/

Fajne opracowanie całej książki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Monia..
Stały bywalec


Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 112

PostWysłany: Pią Wrz 14, 2012 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamek w Kamieńcu Podolskim był jedną z najważniejszych twierdz na południowo-wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Do położonej nad przepaścią warowni prowadziło tylko jedno wąskie przejście. Sułtan turecki Osman II, który na początku XVII w. bezskutecznie próbował zdobyć znakomicie ufortyfikowaną budowlę, na jej widok zapytał: "Kto tę warownię zbudował?". "Pan Bóg"- odpowiedziano. "To niechże ją i Bóg zdobywa"- i nakazał odwrót.

W 1672 r. potężna armia turecka wkroczyła do Polski, która nie była przygotowana do wojny. O nadciągającym zagrożeniu ze strony Turcji króla polskiego informował skłóony z nim hetman Jan Sobieski. Monarcha zlekceważył ostrzeżenia i uznał, że wiadomości są celowo wyolbrzymione, aby zwiększyć liczebność wojsk dowodzonych przez hetmana i obalić władcę. Pierwszym celem armii tureckiej stał się zamek w Kamieńcu Podolskim. Pozbawiona pomocy twierdza po krótkim oblężeniu poddała się, a Turcy dotarli wkrótce do Lwowa.

Czy to się przyda, to szczerze wątpię, ale osobiście sądzę, że lepiej więcej, niż mniej. Tyle wyszukałam w książce do historii.
A każdemu polecam taką zieloną książeczkę "Biblioteka Opracowań-Pan Wołodyjowski". Kosztuje parę złotych, a warto ją poczytać. Mi dużo ona dała.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
farciara;D
Weteran


Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 517

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2012 14:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ze słownika motywów literackich z Grega:

Motyw kata- wachmistrza Luśnia:

Kiedy Azja dostał się do niewoli, nie było dla niego litości. Został skazany na śmierć- wbito go na pal. Egzekucją kierował wachmistrz Luśnia. Za zdradę, próbę uprowadzenia Basi Wołodyjowskiej, okrutne zamordowanie pana Nowowiejskiego, skazanie Ewki Nowowiejskiej i Zosi Boskiej na życie w haremie i wieczną rozłąkę z najbliższymi Azja konał w straszliwych męczarniach.

Motyw kobiety- "Hajduczek", towarzyszka polskiego rycerza:

Basia to dla Wołodyjowskiego wymarzona towarzyszka życia. Nie ma nic wspólnego z innymi heroinami z Trylogii- kobietami o posągowej urodzie, nieśmiałymi, o nienagannych manierach, postaciami bardzo koturnowymi, majestatycznymi. Basia to trzpiotka, skora do żartów, kpin, pełna życia, czupurna, zadziorna. Te cechy pozwalają jej zżyć się z żołnierzami, świetnie sobie radzi żyjąc w Chreptiowie, gdzie kobiet jest niewiele. Żołnierze ją kochają, darzą szacunkiem, Wołodyjowski nie umie jej niczego odmówić. Basia to niewątpliwie jedna z barwniejszych postaci kobiecych w całym cyklu.

Motyw kobiety- posągu:

Tak została wykreowana Krzysia Drohojowska, żona Ketlinga. Ma posągowe kształty, jest piękna, cicha, spokojna, to artystka- pięknie gra i śpiewa ckliwe piosenki o miłości. Ketling zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, bo ma podobnie "romansową" naturę, Michał natomiast, choć Krzysia bardzo mu się podoba i choć się jej oświadcza, ma od początku trudności z porozumieniem się z nią.

Motyw męża- ideału:

Tytułowy bohater wreszcie zostaje szczęśliwym mężem, Wołodyjowski bierze za żonę Basię Jeziorkowską. "On ją kochał okrutnie, a one jego, i dobrze było im razem". Stanowią idealną parę. Wołodyjowski świata poza żoną nie widzi, jest gotów spełnić każdą jej zachciankę. Rywalką Basi w jego życiu jest tylko Rzeczpospolita.

Motyw ojca- kochającego wodza:

Jan Sobieski to żołnierz, wódz, ojciec dla służących pod nim żołnierzy: "Ale pan Sobieski kochał nad wszystko żołnierzy, zwłaszcza tych, którzy już z nim tylekroć tratowali po karkach czambułów tatarskich; uważał ich jakoby za rodzinę swoją...". Nie jest mu obojętny los podwładnych, przejmuje się ich prywatnymi nieszczęściami, zawsze próbuje pocieszyć. Do Wołodyjowskiego (po śmierci jego ukochanej Anusi Borzobohatej) mówi: "Nie chcę z tobą gadać jak z podkomendnym, ale jak z przyjacielem, ba! jako ojciec z synem!".

Motyw podróży na ratunek:

Na ratunek Wołodyjowskiemu, pogrążonego w rozpaczy po śmierci Anusi Borzobohatej, wyruszają wszyscy jego przyjaciele (Skrzetuski, Kmicic, Zagłoba), ale ostatecznie to Zagłoba podejmuje się misji wyciągnięcia "małego rycerza" z klasztoru. Udaje mu się to brawurowo, więc jego podróż na ratunek kończy się powodzeniem.

Motyw pojedynków rycerzy przed obleganą przez Turków twierdzą kamieniecką- pojedynków zagrzewających do walki, nawiązanie do zachowania rycerzy antycznych (Troja) i średniowiecznych (walki przed bitwą w Pieśni o Rolandzie), pokaz bohaterstwa:

Dopóki to możliwe, obrońcy Kamieńca wyruszają na pole bitwy, gdzie odbywają pojedynki i starcia z janczarami. Obserwatorzy z murów zagrzewają do walki. Polacy są niezwyciężeni. Rej wodzi Wołodyjowski, ale dzielnie walczy zawołany łucznik, pan Muszalski, walczy pan Lanckoroński i wielu innych. Pokazując Polaków na wzór wielkich greckich herosów (Wołodyjowski- "hektor kamieniecki") i średniowiecznych rycerzy Sienkiewicz z powodzeniem realizuje ideę "ku pokrzepieniu serc".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
minimix
Stały bywalec


Dołączył: 23 Wrz 2012
Posty: 127
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Wrz 26, 2012 17:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czas akcji: 1668 - 1673
Miejsce akcji:
Warszawa – miejsce elekcji króla Wiśniowieckiego, miasto, w którym doszło do spotkania Ketlinga i Zagłoby, w położonym na obrzeżach stolicy dworku na Mokotowie mają miejsce miłosne podchody bohaterów wywodzących się ze średnio zamożnej szlachty.

Chreptiowo (Dzikie Pola) – to w nim osiedlają się Wołodyjowscy kilka lat po ślubie i to tam organizują żołnierski żywot w stanicy: przyjęcia i zabawy przy muzyce, żołnierskie opowieści o przygodach i życiowych doświadczeniach.

Raszkowo – to tam Basia chce Ewkę, lecz nie dociera do celu, ponieważ w czasie podróży zostaje porwana przez Azję.

Żwaniec – do zaciętej obrony i finałowego zajęcia tego zamku doszło przed walką o Kamieniec.

Kamieniec – miejsce symboliczne, w obronie zamku kamienieckiego Wołodyjowski i Ketling oddają swoje życia.

Wydarzenia historyczne:
elekcja Michała Korybuta Wiśniowieckiego - 1669
obrona Kamieńca Podolskiego - 1672
zwycięska bitwa pod Chocimiem - 1673

Postacie historyczne:
-Michał Korybut Wiśniowiecki
-Jan III Sobieski

Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
minimix
Stały bywalec


Dołączył: 23 Wrz 2012
Posty: 127
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Wrz 26, 2012 20:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

właśnie sobie wypisywałam bohaterów i zauważyłam, że dzieci Nowowiejskiego mają imiona jak pierwsi ludzie- Adam i Ewa. Myślicie, że jest tu jakieś nawiązanie? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sunshine
Gość


Dołączył: 29 Wrz 2012
Posty: 16

PostWysłany: Sob Wrz 29, 2012 17:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieje , że wam pomogę , a więc troszeczkę o bohaterach :
Jerzy Michał Wołodyjowski :
-Nazywany "Hektorem kamienickim"
-Wygląd:
*ma 42 lata
*bardzo niski
*poruszał wąsikami(gdy był zdenerwowany lub zakłopotany )
-Charakterystyka :
*odważny
*spokojny
*konsekwentny
*sprawiedliwy
*wymagający
*cieszy się autorytetem
*zawsze broni słuszniej sprawy
*to prawdziwy patriota , który dobro ojczyzny i honor polskiego żołnierza stawia ponad własne życie
*ceni przyjaźń
*umie się zdobyć na wielkie wyrzeczenia
*łagodny
*dobry
*kochający
*stanowczy
Wołodyjowski to postać która bawi , wzbudza sympatie i którą w końcu czytelnik zaczyna podziwiać .Śmieszą jego miłosne perypetie, poruszeni wąsikami w kłopotliwej sytuacji, ujmuje swoim zachowaniem wobec kochających się Krzysi i Ketlinga , imponuje natomiast odwaga i żelazna konsekwencja w walce z wrogami rzeczypospolitej oraz bezprzykładne bohaterstwo podczas obrony Kamieńca . Scena pogrzebu Wołodyjowskiego jest jedną z najbardziej wzruszających w całej trylogii .


Wybiera się ktoś może na konkurs historyczny ? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
minimix
Stały bywalec


Dołączył: 23 Wrz 2012
Posty: 127
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Wrz 29, 2012 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja idę na konkurs historyczny, mimo że ogólnie historii nie lubię, ale warto spróbować Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sunshine
Gość


Dołączył: 29 Wrz 2012
Posty: 16

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 09:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

minimix , więc może gdzieś tam spotkamy , jak wydarzy się cud i dojdę do wojewódzkiego Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mosia15
Stały bywalec


Dołączył: 25 Wrz 2010
Posty: 153
Skąd: lasy i góry

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 15:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też idę na historyczny, ale jakoś nie mam czasu na przygotowania....

Myślę, że warto wyjaśnić sobie niektóre archaizmy i makaronizmy... Jeżeli znajdę chwilę, to postaram się to zrobić Smile Ale może być ciężko.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Belaa230
Nowy użytkownik


Dołączył: 06 Wrz 2012
Posty: 45

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 15:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też idę na historyczny... tak poprostu spróbować, raczej bez jakichkolwiek nadzieji, ale kto wie? A mam pytanie czy ktoś z was idzie na konkurs biblijny>??

Ostatnio zmieniony przez Belaa230 dnia Czw Paź 11, 2012 18:22, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Janka
Stały bywalec


Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 116
Skąd: Stary Sącz

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 20:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A z biologii lub chemii? - skoro mamy już takie spytki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Belaa230
Nowy użytkownik


Dołączył: 06 Wrz 2012
Posty: 45

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 18:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janka napisała :A z biologii lub chemii? - skoro mamy już takie spytki Very Happy Janka ja idę z chemii ale to bedzie katastrofa Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pon Paź 01, 2012 18:28    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Henryk Sienkiewicz - Pan Wołodyjowski - etap szkolny - próby interpretacji Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group