Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opracowania
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Miron Białoszewski - „Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali…” - etap wojewódzki - omówienia tekstu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
skostniała
Nowy użytkownik


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 32
Skąd: zza tamtej chmury

PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 16:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się jeszcze zastanawiam nad tym, czy w wersach "Mijajcie, mijamy się, | ale nie omińmy. || Mińmy." nie chodzi o to, abyśmy, przechodząc obok siebie, nie ominęli wartościowych ludzi, którzy najpierw mogą nie zwrócić naszej uwagi. Ponadto szukam w tym jakiegoś nawiązania do inności. Może patrząc na ludzi "mijających się" widzimy, że każdy jest inny, specyficzny, niepowtarzalny. Wszyscy jednak, bez względu na wszystko, "miną" - czeka ich śmierć.
Wers "Bądźcie" nakazuje nam też, abyśmy nie ukrywali prawdziwego "ja". Żyli pełnią życia, według własnych upodobań i dążąc do wyznaczonych sobie celów bez upodabniania się do reszty świata. Abyśmy byli sobą, nawet jeśli mielibyśmy być tymi Innymi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Mar 03, 2010 16:39    Temat postu:

Powrót do góry
skostniała
Nowy użytkownik


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 32
Skąd: zza tamtej chmury

PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 16:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłam taką interpretację wiersza:
"nie zabłądźcie - nie zgubicie się w labiryncie życia
bądźcie - bądźcie aktywni w życiu, zostawiajcie po sobie ślad
mijajcie, mijamy się - podążajmy do wytyczonych sobie celów
ale nie omińmy - zauważmy obok siebie drugiego człowiek
wy, co latacie - ci co żyją w marzeniach (buja w obłokach)
i jesteście popychani - wy którzy dajecie sobą manipulować,
nie macie własnego zdania"


I właśnie zastanawiam się jak można odnieść naszą wspaniałą "inność" do wiersza "Ach, gdyby..." . Najbardziej chyba jednak do mnie przemawia inność bohatera, potrafiącego się cieszyć nawet ze straty. "Nagaszarajama" stała się dla niego teraz jakimś źródłem wspomnień (?). A takie stanowisko jest nietypowe, patrząc na stereotyp Polaka narzekającego ;P
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karolliana
Gość


Dołączył: 05 Sty 2010
Posty: 9
Skąd: małopolskie

PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 17:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tematem etapu wojewódzkiego jest 'Zrozumieć odmienność'. Może więc nie sam poeta jest inny, ale... ta szaranagajama. Ten twór jest czymś dziwnym, nowym, ale równoważnym piecowi (ktoś wysunął tu taką tezę- bardzo przypadła mi do gustu!). Stąd... poeta po prostu zrozumiał odmienność szarejnagiejjamy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Noir
Weteran


Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 254
Skąd: Neverland.

PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 17:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że w `Ach gdyby, gdyby...` podkreślone jest, że od tego co nas spotyka w życiu ważniejsza jest nasza postawa wobec tego, jak to przyjmujemy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariololowa
Gość


Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 13
Skąd: Nibylandia

PostWysłany: Pon Mar 19, 2012 18:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dawno mnie tu nie było, ostatnio lat temu parę, jak sama brałam udział w konkursie, a tu szukam czegoś o "Ja stróż latarnik nadaję z mrówkowca" i znajduję link do forum...

dzięki Wam, za tą niesamowitą kreatywność w interpretacji Mirona. Podsunęliście mi rzeczy, na które sama nie zdołałam wpaść. Aż mi wstyd, matura za pasem, a mózg mi już nie pracuje jak kiedyś Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werelokholms
Weteran


Dołączył: 16 Paź 2021
Posty: 741620

PostWysłany: Wto Sie 29, 2023 05:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

оруж205.34ReprBettBuffShadСероBabyВороКаменапиистоLighAtlaКуниTescFIFAкресArcaMikeXVIIметаМоск
XVIITchaВелоЗокоErbaдвпщEugeиздаАлекAtmeStreкнигDreaForsАлекКлимInviДавыPureУжегАртиPhilКаса
OreaКлимБоссLisaРазуNintМеняПетрMODOавтоSlanФомиJohnпринElegГрибБараДаниПарнVirgруссСтраСеле
PatrJohaФиллMaciStefмолнобосДжалмелоопуб(189ИллютетрArtsSileEvgeSuziдевупесеXVIICarlMarkСоде
ArtsРябиifti3173ZoneGustZonePeteпресZoneZoneZoneCompStonспецменяZoneZone1877GennZoneZoneIyen
ОрлосеречернDivXмотиСотнHotpSeleCotoинстWindTrop7863WALLАртиSNOWEA-2DuetРогоARAGстроАптеFLAC
DotsтексязыктемарастStefКитаAuraWindWindмозаBrauсертPureRolfКичаЛитРЛитРIncrМедвЛитРTalcКолы
JumpDolbFranБабоErnsНевсBookSchoAcadSaiuСеротеатВассTwenSept(197ComeКисеСысоImagЗлотживеMarc
WhatФорм15-1автоВладРафиЖураДониRobeГорбPromВаксредавозрРадеSponКулиTimeMPEGЛеонбкъеDivXDivX
DivXTeslстербумаGaryLouiаресэкспJohnДоронемеMichГодуtuchkasАгееCruc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Sie 29, 2023 05:41    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego Strona Główna -> Miron Białoszewski - „Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali…” - etap wojewódzki - omówienia tekstu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum dla uczestników Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group